avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil tata

Buna ziua. As dori sa adresez si eu cate-va intrebari in legatura cu cresterea copilului de catre tata. Sotia mea este insarcinata in 7 luni si nu a lucrat niciodata cu carte de munca sau contract. De aceia as dori ca indemnizatia de crestere sa o pot lua eu , deoarece eu lucrez. intrebarile vor fii astea ! Cati bani imi revin pentru indemnizatia de crestere copil daca am un salat brut de 1050 lei ? Cati ani pot sta acasa ? Si cati bani imi revin daca ma intorc mai devreme la serviciu ? Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: sony_stef , utilizator 21:00, 22 Septembrie 2016
sony_stef a scris:

..... De aceia as dori ca indemnizatia de crestere sa o pot lua eu , deoarece eu lucrez. intrebarile vor fii astea ! Cati bani imi revin pentru indemnizatia de crestere copil daca am un salat brut de 1050 lei ? Cati ani pot sta acasa ? Si cati bani imi revin daca ma intorc mai devreme la serviciu ? Va multumesc .




1. HG 1017/2015
Art. 1. - Începând cu data de 1 mai 2016, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 1.250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2016, reprezentând 7,382 lei/oră.
....

Asadar, salariul dvs brut trebuie sa fie minim 1250 lei si nu 1050 lei.

2. Durata maxima a CCC este de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.

3. Indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată (n.m., 1063 lei).

In speta, daca din calcul reiese o valoare sub 1063 lei , atunci indemnizatia va fi de 1063 lei.
Ultima modificare: Joi, 22 Septembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles o parte din raspunsul Dvs dar ar mai fii o nelamurire. Cum sa calculez indemnizatia. Adica 1050 lei X 12 luni , dupa care impart totul la 85 %. Aici nu prea inteleg cum calculez ca sa stiu cati bani imi revin. Si o alta problema ar mai fii ca la Casa De Pensii am scos un desfasurator in care nu sunt trecut cu toate orele , ca si norma. Am si 8 si 4 chiar mai nou si 2 ore. Sper sa nu ma afecteze asta ptr CCC.
Care este salariul net lunar pe care-l luati ?

Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de durata timpului de munca (norma intreaga sau timp partial) si nici de plata contributiilor la bugetul de stat.
Salariul net pe care il iau este de 1200 in mana asa cum se zice iar pe contractul individual de munca 1050.
Daca salariul net este acelasi de 1200 lei in fiecare luna din cele 12 luni eligibile pentru CCC, atunci avem :
85% x 1200 = 1020 lei

OUG 111/2010
art.2
....
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.
.....

Cuantumul minim al indemnizatiei = 85% x 1250 lei = 1063 lei

Intrucat din calcul reiese o valoare sub 1063 lei , atunci indemnizatia va fi de 1063 lei.

Alte discuții în legătură

Insarcinata in timpul perioadei de somaj ! teglaslevente teglaslevente Daca am ramas insarcinata in timpul perioadei de somaj cat o sa primesc din indemnizatia de la stat pt mame ? (vezi toată discuția)
4 ore maria1523 maria1523 Buna ziua! As avea o întrebare, cati bani voi primii pentru creşterea copilului daca am fost angajata cu 4 ore? (vezi toată discuția)
Indemnizatie gravida - drepturi de autor & contract de munca crisdf crisdf Ma intereseaza ce actiuni trebuie sa iau si cu cat timp inainte astfel incat sa pot beneficia de indemnizatia de gravida la momentul potrivit. La jobul ... (vezi toată discuția)