Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 4 ore
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

4 ore

Buna ziua! As avea o întrebare, cati bani voi primii pentru creşterea copilului daca am fost angajata cu 4 ore?
Indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată. (n.m., 1063 lei)

In speta, indemnizatia nu poate fi mai mica de 1063 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic