avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 4 ore
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

4 ore

Buna ziua! As avea o întrebare, cati bani voi primii pentru creşterea copilului daca am fost angajata cu 4 ore?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:25, 22 Noiembrie 2016
Indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată. (n.m., 1063 lei)

In speta, indemnizatia nu poate fi mai mica de 1063 lei.
Ultima modificare: Marți, 22 Noiembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil tata sony_stef sony_stef Buna ziua. As dori sa adresez si eu cate-va intrebari in legatura cu cresterea copilului de catre tata. Sotia mea este insarcinata in 7 luni si nu a lucrat ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil din stimulent de insertie? Ciolty Ciolty Buna ziua! Am o intrebare la care nu am gasit raspuns! Sunt angajat full time,beneficiez de stimulent de insertie deoarece sotia nu a realizat venituri ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc focavasile focavasile buna seara. eu urmeaza sa intru in ccc. care e diferenta intre a opta pentru un an sau pentru doi. daca optez pentru un an voi primi bani mai multi ? (vezi toată discuția)