Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Penal-amenintare in forma continuata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Penal-amenintare in forma continuata

Buna ziua. Sunt parte civila intr-un dosar penal avand ca obiect amenintarea(in forma continuata). Acum este la măsuri şi excepţii dispuse de judecătorul de cameră preliminară.
Dupa ce se va da un termen de judecata, eu , inculpatul vom fi din nou audiati?
Vom fi audiati separat, la judecatorie sau cum?
Multumesc
Intai va fi audiat inculpatul si dupa, dvs. Nu sunteti audiati separat.

Iar daca inculpatul nu se va prezenta sau eu, ce se va intampla? Cu stima
Georgex52, utilizator
Judecata poate avea loc numai dacă persoana vătămată şi părţile sunt legal citate şi procedura este îndeplinită.
Neprezentarea persoanei vătămate şi a părţilor citate nu împiedică judecarea cauzei. Când instanţa consideră că este necesară prezenţa uneia dintre părţile lipsă, poate lua măsuri pentru prezentarea acesteia, amânând în acest scop judecata.