avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Penal-amenintare in forma continuata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Penal-amenintare in forma continuata

Buna ziua. Sunt parte civila intr-un dosar penal avand ca obiect amenintarea(in forma continuata). Acum este la măsuri şi excepţii dispuse de judecătorul de cameră preliminară.
Dupa ce se va da un termen de judecata, eu , inculpatul vom fi din nou audiati?
Vom fi audiati separat, la judecatorie sau cum?
Multumesc
Intai va fi audiat inculpatul si dupa, dvs. Nu sunteti audiati separat.

Iar daca inculpatul nu se va prezenta sau eu, ce se va intampla? Cu stima
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2016
Georgex52, utilizator
Judecata poate avea loc numai dacă persoana vătămată şi părţile sunt legal citate şi procedura este îndeplinită.
Neprezentarea persoanei vătămate şi a părţilor citate nu împiedică judecarea cauzei. Când instanţa consideră că este necesară prezenţa uneia dintre părţile lipsă, poate lua măsuri pentru prezentarea acesteia, amânând în acest scop judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie camera preliminara parte vatamata ariana03 ariana03 Buna ziua, Am primit o citatie in calitate de parte vatamata intr-un dosar de distrugere (incendiere imobil) si am primit o citatie pentru a ma prezenta la ... (vezi toată discuția)
Impacare parti intr-un proces penal; neprezentare parte civila-urmari costandas costandas Pentru o inselaciune, ce a avut loc in 2011, procesul penal are loc pe 21.02.2017. Sunt 12 parti, din care 2 inculpati; procesul se desfasoara in alta ... (vezi toată discuția)
Parte vatamata lipsa la primul termen - consecinte marcellaro marcellaro buna seara, am o intrebare,daca partea vatamata nu se prezinta la primul termen ce se poate intimpla ? (vezi toată discuția)