avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rovinieta

Astazi am primit in posta instiintare semnata de un agent constatator cnadnr,semant in original cu pixul un plic in care am gasit un proces verbal contraventie intocmit in 16.08.2016 cum ca tata a fost surprins circuland fara rovinitea in data de 21.02.2016(nu am vorbit cu tata ca nu este in tara ,nu stiu daca a platit sau nu rovinieta la vremea respectiva), documentul este semnat de catre un agent constator de la 'cestrin'.Semnatura este o copie serox in care se explica faptul ca autoturismul cu numarul xx.... a fost surprins circuland fara rovinieta la data de 21.02.2016. Este in litera legii sa se intocmeasca proces verbal constatare dupa 7 luni? Maine ma duc sa platesc amenda dar vreau sa stiu daca este leagl sa primesc o pagina trasa la serox despre o contracevtie dupa 7 luni de zile de la comiterea faptei.
Cel mai recent răspuns: adi1111cj , utilizator 19:58, 8 Noiembrie 2016
ieri am platit si una asemanatoare;
stiu ca daca trec 6luni de la data cand ai fost surprins fara rovineta,pv este nul;
acest pv nu are nici o legatura cu politia;
se pare ca in cazul dvs.au trecut mai mult de 6 luni;
nu cunosc legea si articolul care face vorbire de cele 6 luni,dar e bine sa astepti o zi,poate va lamureste cineva din avocatnet;
Buna seara,
Va sfatuiesc sa atacati acel PV de contraventie in instanta invocand incheierea tardiva a acestuia adica dupa mai mult de 2 luni cat prevede OG 2/2001 revizuita.
Buna ziua,

Desi vad ca sunteti avocat cred ca faceti o gresala de interpretare intrucat OG 2/2001 se refera la timpul scurs intre intocmirea PV si momentul comunicarii catre contravenient si nu timpul scurs intre savarsirea contraventiei si momentul comunicarii.Cel putin asa am inteles eu.

"Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii acesteia"

"Executarea sanctiunilor contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii sanctiunii"

"In cazul in care contravenientul nu este prezent sau, desi prezent, refuza sa semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum si a instiintarii de plata se face de catre agentul constatator in termen de cel mult doua luni de la data incheierii."

Iar in cazul domnului de mai sus PV a fost incheiat in 16.08 chiar daca fapta a fost savarsita in 21.02 dar PV a ajuns la contravenient in acel interval de 2 luni de la data emiterii adica 16.08.
Deci practic sanctiunea s-a aplicat in 16.08.

Imi cer scuze daca gresesc.
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2016
adi1111cj, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta camera antidote antidote Buna ziua In data de 10.12.2010 am circulat fara rovigneta pe DN1. Pe 07.06.2011 mi s-a intocmit procesul iar astazi 23.06.2011 mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Amenda lipsa rovinieta, termene de prescriptie ciocnovic ciocnovic buna,la toata lumea...am primit un plic acasa in data de 23 02 2012,prin care sunt instiintat ca in data de 17 08 2011 am circulat pe un drum european fara a ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)