avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare firma

Buna ziua.
Intentionez sa vand un Srl catre o persoana fizica.
Mentionez ca societatea nu are datorii sau alte probleme.
Va rog sa-mi spuneti in ce consta procedura si daca se realizeaza la avocat sau notar.
Multumesc
Cesiunea de parti sociale se realizeaza la avocat si exista si o portita pentru a se realiza in termen mai scurt si fara eventuala opozitie a ANAF prin cooptare asociat . Cesiunea este o operatiune ce se realizeaza in doua faze cu publicarea in monitorul oficial.Avocatul redacteaza , atesa actele si se ocupa de toate operatiunile la registrul comertului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preluari firme Cristina Vasile Cristina Vasile Stimabililor, tot primesc emailuri cu urmatoarele, drept pentru care va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, daca s-a ,,inhamat\" cineva la o astfel de ... (vezi toată discuția)
Vânzare societate comercială 80raducu 80raducu După vânzarea unei societăți comerciale cu datorii active, fostul administrator mai are vreo obligație ? (vezi toată discuția)
As dori sa preiau firma unui amic mihacristea mihacristea As dori sa preiau firma unui amic (el pleaca din tara). Ce pasi am de urmat este nevoie de avocat sau de instanta? Firma nu are datori toate actele sunt in ... (vezi toată discuția)