Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 17/2000
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 17/2000

Buna ziua daca sunt administrator la firma mea angajata cu jumatate de norma din 2015 pot sa cer ca cealalta jumatate sa fie platita din bugetul primariei pt ingrijire persoana in varsta care are necesita sprijn din partea altei persoane sau doar cei cu norma intreaga pot beneficia .multumesc astept o lamurire
Legea 17/2000
art.13
(1) Pentru asigurarea îngrijirii la domiciliu a persoanei vârstnice aflate în situaţia de dependenţă sociomedicală, stabilită conform grilei naţionale de evaluare a nevoilor persoanelor vârstnice, consiliile locale pot angaja personal de îngrijire prin plata cu ora, fracţiuni de normă sau normă întreagă, în funcţie de perioada de îngrijire necesară a se acorda şi cu respectarea criteriilor prevăzute de standardele de calitate aplicabile în domeniu, conform legislaţiei în vigoare.
....

Prin urmare, puteti fi angajata cu jumatate de norma pentru asigurarea îngrijirii la domiciliu a unei persoane vârstnice aflata într-o situaţie de dependenţă sociomedicală.