Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... lnjurata la telefon
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

lnjurata la telefon

Buna ziua ,

In primul rand imi cer scuze daca nu am incadrat intrebarea bine in forum.

Daca in urma unei discutii telefonice am fost injurata si batjocorita pot depune plangere la politie? Vreau sa fac o reclamatie impotriva unor rude si as vrea sa stiu daca sa trec si faptul ca am fost injurata sau or sa vada dansi in urma inregistrari telefonice.

Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Puteti sa formulati plangere la politie dar cum o dovediti?
Aveti inregistrarea convorbirii?
Da , dupa acea conversatie am sunat la furnizorul de telefonie si acesta mi-a comunicat ca aceasta conversatie a fost inregistrata si ca o pot da doar organelor de politie.
dana_t82, utilizator
Formulati plangerea.
Dl. avocat, se poate face plangerea penala pentru injuraturi? Care este litera de lege in acest caz?
dana_t82 a scris:

Da , dupa acea conversatie am sunat la furnizorul de telefonie si acesta mi-a comunicat ca aceasta conversatie a fost inregistrata si ca o pot da doar organelor de politie.

Nu cred ca ati inteles bine, operatorii nu au voie sa inregistreze convorbirile. Pot furniza doar date ale convorbirilor.
Legea 298/2008:
Art. 1
(1) Prezenta lege stabileste obligatia furnizorilor de servicii si retele publice de comunicatii electronice de a retine anumite date generate sau prelucrate in cadrul activitatii lor de furnizare a serviciilor de comunicatii electronice, pentru punerea acestora la dispozitia autoritatilor competente in scopul utilizarii in cadrul activitatilor de cercetare, de descoperire si de urmarire a infractiunilor grave.
Art. 2
(1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
b) date - informatiile privind traficul, localizarea si alte date legate de acestea, necesare pentru identificarea unui abonat sau a unui utilizator;