Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am pierdut in prima instanta plangerea impotriva unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am pierdut in prima instanta plangerea impotriva unui proces-verbal de contraventie. Cum procedez cu permisul

Buna ziua,

Am fost sanctionat cu suspendarea permisului si am contestat procesul verbal.

Iar luna aceasta (pe 18 Oct) am vazut pe site-ul judecatoriei decizia:
"Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea ca neîntemeiată. Cu apel în 30 zile de la comunicare."

In acest moment, nu stiu daca trebuie sa astept comunicarea deciziei - sa o primesc prin posta sau trebuie sa merg eu la instanta/arhiva sa iau un act justificativ?

Intrebarile mele au plecat de la gasirea pe acet forum a unei mentiuni:
1. hotărârea judecătorească privind plângerea împotriva procesului-verbal de contravenţie este definitivă şi irevocabilă.
2. nu se mai primeste decizia prin corespondenta
-- in consecinta - ar trebui sa merg eu acum(in cele 15 zile) la judecatorie, sa cer certificat grefa justificativ cu decizia din sedinta respectiva si cu el sa merg la politie.
altfel - riscand cele 30 de zile suplimentare.

Concluzia... nu stiu ce sa fac - astept comunicarea sa vina prin posta?
dupa ce primesc comnicarea merg la judecatorie si dau o declaratie ca renunt la cauza si mi se da decizia finala cu care merg la politie (in 15 zile)?

Multumesc,
Florin
florinH, utilizator
Buna ziua,
Asteptati sa primiti acasa prin posta sentinta.
Puteti sa o atacati cu recurs ulterior in termenul de 30 de zile.
Va sfatuiesc sa va adresati unui avocat care sa va sprijine in demers.
Daca este cu apel, nu este nici definitiva si nici irevocabila, asteptati comunicarea prin posta, termenul de apel curge de la comunicare(data postei de pe plic)
Multumesc pentru raspunsuri!
Sentinta judecatoriei se comunica, iar termenul de apel de 30 de zile curge de la data comunicarii.
Daca doriti sa exercitati calea de atac a apelului, atunci veti formula apel in acest interval de timp.
Daca insa nu doriti sa exercitati apel, atunci la expirarea termenului de 30 de zile hotararea va deveni definitiva.

Daca nu doriti sa mai asteptati dupa comunicarea hotararii cele 30 de zile aferente termenului de apel, puteti sa formulati o cerere adresata presedintelui instantei, insotita de o copie a CI, prin care aratati ca intelegeti sa nu formulati apel impotriva hotararii pronuntate.
Solicitati apoi legalizarea hotararii ( cerere si taxa de timbru de 5 lei) si in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive a hotararii, predati permisul impreuna cu un exemplar legalizat al hotararii pronuntate.

Calculati termenele procedurale avand in vedere disp.art 181 c.proc.civ.
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
................................................
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
...................................................
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

florinH a scris:

Intrebarile mele au plecat de la gasirea pe acet forum a unei mentiuni:
1. hotărârea judecătorească privind plângerea împotriva procesului-verbal de contravenţie este definitivă şi irevocabilă.
2. nu se mai primeste decizia prin corespondenta

Ați citit aceste răspunsuri în topicuri vechi. Hotărârile erau irevocabile în sistemul Codului de procedură civilă din 1865, care a fost în vigoare până în data de 15.02.2013. Deciziile pronunțate în recurs nu se comunicau tot potrivit acestui act normativ. Prin urmare,aceste răspunsuri nu se aplică situației dvs.