Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... evacuare chirias care nu plateste chiria si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

evacuare chirias care nu plateste chiria si intretinerea

Buna ziua. Am inchiriat casa pe 1 an si dupa 6 luni chiriasul a inceput sa nu mai platesca toata chiria invocand diverse motive si este restant si la intretinere. Mai nou nu vrea sa mai raspunda nici la telefon si nici la adresa. In contract scrie preaviz de 60 zile. Daca fac scrisoare recomandata de preaviz si nu vrea sa primeasca recomandata, cum fac sa-l evacuez din casa?? Cum fac sa pot intra in casa sa vad daca totul este in ordine si nu a deteriorat ceva? Multumesc .
Initial notificati oficial persoana in cauza cu obligatia achitarii obligatiilor contractual asumate
Daca locatarul nu intelege sa se achite de obligatiile contractual asumate,promovati actiune in evacuare la judecatoria teritoriala
multumesc
Sunt cateva observatii de facut:
- la inchirierea proprietatii trebuie incheiat un contract de inchiriere intre parti;
- contractul trebuie vizat la ANAF pentru a vi se percepe impozit pe venit;
- chiriasul sa fie declarat cu nr. de persoane la as. prop. si in cartea de imobil;
- chiriasul trebuie sa-si faca mutatia la adresa dvs.

Daca toate acestea sunt indeplinte, ceea ce tre' sa faceti este sa-l actionati in instanta care il va obliga sa va achite toate debitele, inclusiv cele de la asociatie, apoi il dati afara.

Aceasta sa fie o invatatura de minte pentru toti cei care inchiriaza locuinte si o fac pe vorbe si promisiuni.
Succes!
Sigur ca am avut contract la ANAF