avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Statutul profesiei de consilier juridic considerat ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Statutul profesiei de consilier juridic considerat ilegal de Guvern

Buna ziua, tuturor consilierilor juridici si tuturor utilizatorilor
Am vazut astazi o stire pe un site, in care un parlamentar, dl. Iulian Urban atragea atentia ca intr-un document emis de Guvern catre Parlament, Statutul Profesiei de Consilier juridic este considerat ilegal.
Credeti ca mai e mult pana cand, nu ni se vor mai recunoaste drepturile?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:28, 7 Septembrie 2009
Astia sunt in stare sa ne desfiinteze de tot!
Dupa ce am facut dreptul?
O sa se ajunga sa dam obligatoriu toti consilierii juridici examen pentru admiterea in barou?
Ne puteti da un link? Asa, pe necitite, e dificil de comentat.
Puteti gasi pe juridice.ro, editia din 28.08.2009
Se pare ca a aparut in 27.08.09: [ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 August 2009
Aurelian Cîcu, Consilier juridic
eu nu inteleg care este gravitatea... guvernul a dat avizul negativ proiectului de lege si l-a motivat.
statutul respectiv este al unei asociatii a consilierilor juridici (eu mai stiu vreo 2-3 numai in bucuresti), cea mai mare se pare si contine o serie de prevederi care au dat bataie de cap instantelor si, prin urmare au fost declarate ilegale (vezi societatile de cj). el este pe jumatate nul in mom de fata asa ca se impune revizuirea lui.

Alte discuții în legătură

Reangajare in profesia de consilier juridic dry_votka dry_votka Sunt licentiata in drept din anul 1999. Intre anii 2000-2002 - insa in total 1 an si 8 luni, am fost angajata la o SC, ca jurist. Mai intai jurist debutant, ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic definitiv monalisaalina monalisaalina Imi pot da definitivatul ca si consilier jurudic fara sa fiu inscrisa la UUCJ? (vezi toată discuția)
Inscriere in uniunea juristilor elena rusu elena rusu Buna ziua. Sunt jurista de 2 luni la o firma.Daca ma inscriu in Uniunea juristilor in fata caror instante pot merge?Pot reprezenta si persoane fizice ... (vezi toată discuția)