Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de inserție

Bună ziua, Dacă m-am întors la serviciu când bebe avea 1,8 luni și legea noua referitoare la concediu de creștere copil a intrat în vigoare după 2 luni , ar fii trebuit sa primesc stimulent de inserție pana la 2 ani sau 3 ani ai copilului ? Mulțumesc
Cand ati revenit la munca - precizati-ne data exacta ?
18 iunie 2015
Pentru persoanele aflate în plata stimulentului de inserţie, la data de 1iulie 2016, indiferent de opţiunea de concediu exprimată iniţial, prelungirea perioadei de acordare a stimulentului până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, respectiv 4 ani, în cazul copilului cu handicap, se face din oficiu.

In speta, trebuie sa primiti stimulent de insertie pana la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani.