Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Spatiu din fata cladire birouri=proprietate privata?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Spatiu din fata cladire birouri=proprietate privata?

Buna seara!

Situatie: o cladire de birouri are in fata de-a-lungul ei un spatiu in care pe jos e marmura; deci geamurile cladirii, marmura vreo 5 metri apoi trotuar.
Spatiul cu marmura e inaltat cu 20-30 centimetri fata de nivelul solului.

Intre zona cu marmura si trotuar sunt mai multe ghivece cu flori pe 60% din lungime cladire.
Intrebare: este acest spatiu proprietate privata?

Mai exact: un angajat al firmei de paza m-a intrebat de ce merg pe-acolo.
De regula spatiul din jurul imobilelor este domeniu public
De regula, daca casa-i pe dreapta, tot ce-i in dreapta trotuarului este proprietate privata,
la fel, daca casa-i pe stanga, tot ce-i in stanga trotuarului este proprietate privata, iar ghivecele cu flori delimiteaza tocmai perimetrul proprietatii private.
Va multumesc pentru raspunsuri!