avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Spatiu din fata cladire birouri=proprietate privata?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Spatiu din fata cladire birouri=proprietate privata?

Buna seara!

Situatie: o cladire de birouri are in fata de-a-lungul ei un spatiu in care pe jos e marmura; deci geamurile cladirii, marmura vreo 5 metri apoi trotuar.
Spatiul cu marmura e inaltat cu 20-30 centimetri fata de nivelul solului.

Intre zona cu marmura si trotuar sunt mai multe ghivece cu flori pe 60% din lungime cladire.
Intrebare: este acest spatiu proprietate privata?

Mai exact: un angajat al firmei de paza m-a intrebat de ce merg pe-acolo.
Cel mai recent răspuns: ContSters292683 , utilizator 10:15, 3 Noiembrie 2016
De regula spatiul din jurul imobilelor este domeniu public
De regula, daca casa-i pe dreapta, tot ce-i in dreapta trotuarului este proprietate privata,
la fel, daca casa-i pe stanga, tot ce-i in stanga trotuarului este proprietate privata, iar ghivecele cu flori delimiteaza tocmai perimetrul proprietatii private.
Va multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gard parter spatiu comun becca612 becca612 Buna seara, Locuiesc la parterul unui bloc dintr-un cartier rezidential iar in spatele blocului pe lungimea apartamentului meu si a celui de langa exista ... (vezi toată discuția)
Acord vecini cristifp cristifp Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o clarificare a urmatorului aspect: eu doresc sa deschid o vulcanizare si niste birouri de proiectare in cadrul unui spatiu ... (vezi toată discuția)
Sfat ghivece pe pervazul extern al balconului utilizator1989 utilizator1989 Buna ziua. As aprecia un raspuns cu privire la situatia mea. M-am mutat recent la un apartament, primul meu in proprietate personala, si pe pervazul extern al ... (vezi toată discuția)