Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

sunt angajat din 07.03.2009, sotia naste in jur de 05.02.2010. dupa lege martie2009 e considerata luna intreaga(am mai mult de jumatate lucrata) iar februarie2010 chiar daca am doar 5 zile lucrate e considerata luna intreaga conform legii(luna cu mai putin de jumatate este luata in calcul ca fiind intreaga doar o singura data) teoretic am 12 luni. am dreptate? pot lua indemnizatia pt cresterea copilului?
Se ia in considerare intervalul 05.02.2009 - 05.02.2010.
ati auzit de fractiunile de luna?
Am auzit, insa dvs ati auzit de realizarea de venituri profesionale timp de 12 luni, in ultimul an anterior datei naşterii copilului? Ce puteti sa imi spuneti despre luna februarie 2009? la ce tip de fractiune o incadrati?
februarie 2010--la acea luna, mai putin de jumatate lucrata care conform legii este luat in calcul doar o singura data
Vorbim despre luni diferite. Eu v-am intrebat despre luna februarie 2009 care se ia in calcul. Nu ati lucrat nicio zi, din cate spuneti. De unde fractiune?