avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

sunt angajat din 07.03.2009, sotia naste in jur de 05.02.2010. dupa lege martie2009 e considerata luna intreaga(am mai mult de jumatate lucrata) iar februarie2010 chiar daca am doar 5 zile lucrate e considerata luna intreaga conform legii(luna cu mai putin de jumatate este luata in calcul ca fiind intreaga doar o singura data) teoretic am 12 luni. am dreptate? pot lua indemnizatia pt cresterea copilului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:07, 31 Ianuarie 2010
Se ia in considerare intervalul 05.02.2009 - 05.02.2010.
ati auzit de fractiunile de luna?
Am auzit, insa dvs ati auzit de realizarea de venituri profesionale timp de 12 luni, in ultimul an anterior datei naşterii copilului? Ce puteti sa imi spuneti despre luna februarie 2009? la ce tip de fractiune o incadrati?
februarie 2010--la acea luna, mai putin de jumatate lucrata care conform legii este luat in calcul doar o singura data
Vorbim despre luni diferite. Eu v-am intrebat despre luna februarie 2009 care se ia in calcul. Nu ati lucrat nicio zi, din cate spuneti. De unde fractiune?

Alte discuții în legătură

Calculul indemnizatiei de maternitate Dan Ioana Dan Ioana Buna ziua! Ma numesc Ioana si as dori sa stiu daca in cazul meu voi primi sau nu indemnizatia de maternitate. Eu am contract de munca din data de 1 feb 2009 ... (vezi toată discuția)
Insarcinata!!! concediu maternitate ContSters106545 ContSters106545 Astazi am aflat ca sunt insarcinata si as dori sa stiu cateva aspecte legate de concediul de maternitate si ingrijire copil. - Carte de munca 15 Nov. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt cresterea copilului Alina_Mariana Alina_Mariana Buna ziua, Am o prietena care are urmatoarea nelamurire : este angajata cu c.m. pe durata nedeterminata din mai 2009, este insarcinata si urmeaza sa nasca in ... (vezi toată discuția)