Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta stagiu de cotizare

Buna ziua.

In urma cu o saptamana mi-am gasit un alt loc de munca.
Printre documentele necesare la angajare mi s-a cerut adeverinta privind stagiu de cotizare din ultimul an.

La ultimul loc de munca am lucrat 1 (o) luna de zile. Mentionez ca am avut 0 zile absente nemotivate, 0 zile invoiri, 0 zile de CM, 0 zile de concediu fara plata.

Este o problema daca nu duc acesta adeverinta?
Pur si simplu nu as vrea sa se stie care a fost ultimul meu loc de munca.

Multumesc.
Puteti sa nu aduceti acea adeverinta de stagiu de cotizare ... nu cumva v-a solicitat adeverinat cu numarul de zile de concediu medical?
Adeverinta privind stagiul de cotizare mi-a cerut la noul loc de munca. Aici sunt trecute: nr de zile lucrate, baza de calcul CAS, zile CM, valoarea bruta pentru concedii medicale.

Ce se poate intampla daca nu o duc?
In aceste conditii, nu o sa va poate calcula concediu medical.

Baza de calcul se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.