Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia in Italia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia in Italia

Buna ziua! Sunt student in anul 2 in Bucuresti si am un frate de 15 ani . Tatal meu lucreaza cu contract de munca in Italia de 6 ani. Scriu acest mesaj cu scopul de a primi informatii in legatura cu alocatia primita de copiii,tinerii romani de la statul italian. Am un prieten in acelasi an la facultate cu tatal plecat in Belgia care primeste de la statul belgian o alocatie de 200 de euro pe luna pentru el iar pentru fratele lui 100 fiind al doilea copil. Vreau sa stiu daca eu,student fiind mai pot accesa aceasta alocatie de la statul italian si ce demersuri trebuie facute in acest sens. Orice raspuns de la o persoana in masura mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc.
Pentru obţinerea “alocaţiei europene” tatal dvs trebuie să se adreseze instituţiei competente cu plata prestaţiilor familiale din România (AJPS) şi din statul în care lucrătorul migrant îşi desfăşoară activitatea.

Pentru Italia, trebuie să mearga la Institutului Naţional de Protecţie Socială (INPS).

Procedura se demareaza prin depunerea formularului E411 completat în partea A la instituţiile abilitate cu plata prestatiilor familiale din România sau din ţara în care lucrătorul migrant îşi desfăşoară activitatea. Plata “alocatiei europene” va fi efectuata dupa completarea integrala a formularului E411 si depunerea acestuia la institutia responsabila din statul UE competent cu plata “alocatiei”. Perioada de timp scursa intre data depunerii formularului E411 la institutia responsabila cu plata “alocatiei europene” si plata propriu-zisa a alocatiei depinde de factori precum: corectitudinea datelor completate in formular (nume, adrese, coduri numerice personale etc.) si perioada necesara obtinerii de informatii de la alte institutii abilitate.

[ link extern ]