Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Martor intr-un proces de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Martor intr-un proces de succesiune

Buna seara,

Se poate cita intr-un proces de succesiune pe reclamant ca martor a paratilor?

Daca exista grad de rudenie sau afinitate in urmatoarea speta: paratul are un cumnat si vine de martor soacra cumnatului.

Multumesc!
Reclamantul nu poate fi audiat in calitate de martor, dar poate fi chemat la interogatoriu.

Soacra cumnatului nu este ruda/afin cu paratul.

Interogatoriu reclamatului este sub juramant pe Biblie? Este posibila posibilitatea sa minta reclamantul? Daca nu ai de unde aduce un martor la un proces ce se intampla, instanta doreste ca inscrisurile sa fie sustinute de martori. Discutiile referitoare la succesiune au fost in casa intre reclamant si parat si nu au fost martori. Nu s-a gandit ca-i trebuie martori plus ca de fata a fost sotia paratului care nu poate fi luata de martor. Sistemul juridic din Romania vrea martori de meserie sau sa fie fabricat un martor?
castoras31, utilizator