Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Convietuire in bloc fara asociatie locatari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Convietuire in bloc fara asociatie locatari

Buna seara,
Locuiesc intr-un bloc fara asociatie de locatari,la parter.Tevile instalatiei de scurgerea apei la baia vecinului de la etajul superior trec prin tavanul baii mele.
Probabil ca instalatie de la baia vecinilor nu este etansa,motiv pentru care sunt inundata in baie de nenumarate ori. Eu avand asigurare pentru apartament, am primit desbagubire de la o firma de asigurare.Problema este ca nu pot zugravi decat daca am certitudine ca nu voi mai fi inundata.
Apartamentele sunt proprietate privata. Daca problema nu se rezolva pe cale amiabila ,ce ma sfatuiti sa fac?
Cum pot rezolva problema pe cale juridica?
Formulati actiune impotriva proprietarului cu obligatia de a executa intretinerea si reparatia instalatiei din proprietate si de a acoperi valoarea prejudiciului cauzat de neglijenta sa