Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Radiere ONG daca nu s-a depus bilantul anual
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Radiere ONG daca nu s-a depus bilantul anual

Buna seara,

Conform Legii Legea nr. 152/2015 privind societatile comerciale, orice persoana interesata poate cere tribunalului să pronunţe dizolvarea unei societăţi dacă aceasta nu-şi depune în termenul legal situaţiile financiare anuale.Un ONG, sindicat, CAR s-a infiintat la Judecatorie si cred ca tot acolo se poate radia.Se poate cere radierea sa daca nu a depus situatiile financiare?Trebuie sa fac dovada ca nu le-a depus (e greu caci nu stiu daca Fiscul da scris unui tert date despre o anume societate), sau instanta va cere ANAF aceasta dovada?
Nu exista un asemenea caz de dizolvare de drept sau judecatoreasca in cazul ONG, asa cum exista pt societatile functionand pe Legea 31 / 1990 ( nu Legea 152 / 2015 ca aia e doar o lege modificatoare !) Cel mult daca, nedepunand situatii anuale financiare, e amendata, acumuleaza amenzi neplatite, si ajunge astfel in stare de insolvabilitate... ca insolvabilitatea este o cauza de dizolvare pe cale judecatoreasca la cererea oricarie persoane interesate... deci se poate eventual pe asemenea cale ocolita... dar poate ca functioneaza bine si are bani inclusiv de amenzi :-)
radumititean, utilizator