avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa deces

buna ziua.am trait in concubinaj de 2 ani si ne-am casatorit de 2 luni.el impreuna cu parintii lui au o curte cu 2 corpuri de casa.toti 3 sint propietari in indiviziune.noi stam intr-un corp de casa in continuarea caruia prelungim constructia.muncim amindoi,cot la cot. el are o fata din casatoria anterioara in grija lui iar eu am un baiat, in grija mea.intrebarile mele sint urmatoarele:in cazul in care el moare(nu ne dorim asta)eu ce drept am aici?ma pot da afara parintii lui?dar in cazul in care eu mor(nici asta nu ne dorim)fiul meu ce drept are ?tinind cont de faptul ca eu am bagat o multime de bani aici?
Cel mai recent răspuns: ByOn , utilizator 14:05, 4 Septembrie 2009
Nu va pot da afara.
Pentru constructia pe care ati facut-o aveti autorizatie de constructie? Daca Da, cand a fost solicitata aceea autorizatie. Daca a fost solicitata dupa incheierea casatoriei aveti drepturi egele asupra acestei parti din constructie.
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2009
Rodica Ciobanu, Avocat
nu avem autorizatie.o sa facem.dar ce drept are baiatul meu dupa moartea mea?cum o sa se imparta casa intre cei 2 copii dupa decesul nostru?deci copilul meu o sa aiba vreun drept?
ByOn a scris:

buna ziua.am trait in concubinaj de 2 ani si ne-am casatorit de 2 luni.el impreuna cu parintii lui au o curte cu 2 corpuri de casa.toti 3 sint propietari in indiviziune.noi stam intr-un corp de casa in continuarea caruia prelungim constructia.muncim amindoi,cot la cot. el are o fata din casatoria anterioara in grija lui iar eu am un baiat, in grija mea.intrebarile mele sint urmatoarele:in cazul in care el moare(nu ne dorim asta)eu ce drept am aici?ma pot da afara parintii lui?dar in cazul in care eu mor(nici asta nu ne dorim)fiul meu ce drept are ?tinind cont de faptul ca eu am bagat o multime de bani aici?


sunteti mostenitoarea lui rezervatara, ca sotie supravietuitoare iar daca el va supravietui dvs, el va fi mostenitorul dvs rezervatar.
deci nu va faceti griji, ca nu veti fi data afara doar prin divort- doamne fereste... primind sulta ce vi s-ar cuveni, pt asta trebuind din timp sa faceti anumite achizitii de ex de materiale de constructii, direct pe numele dvs.

copii isi mostenesc fiecare parintele...
De vreme ce constructia nu are autorizatie de constructie nu se poate discuta de un bun comun. sotia poate avea doar un drept de creanta privind imbunatatirea adusa imobilului, asta in cazul divortului.
In cazul decesului sotului, aveti dreptul la 1/4 din bunurile sale, asta in calitate de sotie supravietuitoare.
Daca muriti dumneavoastra , baiatul nu are nici un drept la casa....

Alte discuții în legătură

Mostenire lspc lspc Buna ziua!Sunt casatorita si in urma acestei casatorii NU au rezultat copii!Sotul meu are ,insa un baiat din prima casatorie!Intrebarea mea este urmatoarea:ce ... (vezi toată discuția)
Donatie ileana-carmen ileana-carmen Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema: Tatal meu este casatorit a doua oara si nu are copii din aceasta casatorie. Din prima, casatorie, ... (vezi toată discuția)
In cazul mortii unuia dintre soti, imobilul cumparat in timpul casniciei se imparte cu alte rude sau revine doar sotului supravietuitor? amri amri in cazul mortii unuia dintre soti, imobilul cumparat in timpul casniciei se imparte cu alte rude sau revine doar sotului supravietuitor? mentionez ca nu ... (vezi toată discuția)