Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... se plateste spitalizarea in cazul unui accident de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

se plateste spitalizarea in cazul unui accident de masina pe care am condus-o , eu fiind singura victima?

In timp ce conduceam autoturismul am atipit la volan si m am rasturnat cu masina peste un camp.Mentionez ca am fost singur in masina si nu au fost alte autoturisme implicate.A fost chemata ambulanta , prin serviciul UPU, am fost internat in spital, pe o perioada de 2 zile. In prezent , am fost chemat in judecata de catre reclamant/spitalul, pt plata a 900 de lei , reprezentand spitalizarea celor 2 zile, bazandu-se pe dispozitiile art. 320 din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.Vreau sa aflu, daca se poate,internat prin Urgente, nu sunt scutit de orice plata timp de 3 zile?In cazul in care, eu am fost la volanul autoturismului si tot eu am fost singura victima, se mai pot aplica dispozitiile art 320 conform careia persoanele care prin faptele lor aduc daune sanatatii altei persoane raspund potrivit legii si au obligatia sa repare prejudiciul cauzat furnizorului de servicii medicale....
nicedi, utilizator