Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare indemnizatie de somaj

Daca timp de 2 ani, pana in iulie 2016, am fost in concediu de crestere copil iar in septembrie m-am angajat si mi-a fost contractul desfacut in perioada de proba conf art.31 alin (3) din legea 53/2003, pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) C.mun. va da posibilitatea sa beneficiati de somaj daca indepliniti si celelalte conditii prevazute lege.