Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Retragere sprijin politic fara motiv
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Retragere sprijin politic fara motiv

[ link extern ] /

Am primit această hârtie de la primărie în care am fost anunțat că mi se retrage sprijinul politic. Sunt președintele organizației în această comună, la fiecare ședință am votat precum ceilalți consilieri iar la alegeri am scos un scor dublu față de media pe județ. Am vreo șansă să câștig procesul intentat? Mai ales că nu se stipulează niciun motiv? multumesc
Ovidiu Andrei, utilizator
Ovidiu Andrei a scris:
Sunt președintele organizației în această comună

Asa cum rezulta din adresa, nu mai sunteti presedintele organizatiei. Presedintele organizatiei poate fi un membru de partid iar dumneavoastra nu mai sunteti membru de partid asa cum se precizeaza in ordinul prefectului, ordin dat in baza legii. Ati fost exclus din partid si este normal sa inceteze mandatul dumneavoastra de consilier local. Functia de consilier local ati obtinut-o in urma alegerilor pe lista partidului din care faceti parte si nu independent.
Sper ca pe viitor asa sa se intample cu toti cei alesi care in timpul mandatului ies din partidul in care erau si se plimba pe la alte partide. Asa se intampla ca in parlament sunt grupari, partide infiintate dupa alegeri, formate din oameni alesi initial la alte partide. Poate reusim si noi sa fim odata seriosi si sa stopam traseismul politic.

Articolul 9

(2) Calitatea de consilier local sau de consilier judeţean încetează de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, în următoarele cazuri:
[....]
h^1) pierderea calităţii de membru al partidului politic sau al organizaţiei minorităţilor naţionale pe a carei lista a fost ales

Articolul 12
[...]
(3) În cazul prevăzut la art. 9 alin. (2) lit. h^1), în termen de 30 de zile de la data sesizării partidului politic sau a organizaţiei cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale pe a cărei listă consilierul local sau consilierul judeţean a fost ales, prefectul constată, prin ordin, încetarea mandatului consilierului local sau judeţean înainte de expirarea duratei normale a acestuia şi declară vacant locul consilierului local sau judeţean.

Ati spus "retragerea sprijinului politic", dar nu este vorba despre asa ceva.
Daca vreti sa spuneti ca anterior ati fost exclus din partid, atunci puteati ataca acea decizie, a partidului.
Adriantot a scris:
Sper ca pe viitor asa sa se intample cu toti cei alesi care in timpul mandatului ies din partidul in care erau si se plimba pe la alte partide. Asa se intampla ca in parlament sunt grupari, partide infiintate dupa alegeri, formate din oameni alesi initial la alte partide. Poate reusim si noi sa fim odata seriosi si sa stopam traseismul politic.

Nu am inteles aluzia, eu nu am parasit partidul si nici nu am cochetat cu alte partide. mi-am facut treaba exemplar si m-am trezit cu aceasta excludere.

AvTudor_com a scris:

Articolul 9

(2) Calitatea de consilier local sau de consilier judeţean încetează de drept, înainte de expirarea duratei normale a mandatului, în următoarele cazuri:
[....]
h^1) pierderea calităţii de membru al partidului politic sau al organizaţiei minorităţilor naţionale pe a carei lista a fost ales

Articolul 12
[...]
(3) În cazul prevăzut la art. 9 alin. (2) lit. h^1), în termen de 30 de zile de la data sesizării partidului politic sau a organizaţiei cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale pe a cărei listă consilierul local sau consilierul judeţean a fost ales, prefectul constată, prin ordin, încetarea mandatului consilierului local sau judeţean înainte de expirarea duratei normale a acestuia şi declară vacant locul consilierului local sau judeţean.

Ati spus "retragerea sprijinului politic", dar nu este vorba despre asa ceva.
Daca vreti sa spuneti ca anterior ati fost exclus din partid, atunci puteati ataca acea decizie, a partidului.

Exista vreo sansa sa castig atacarea deciziei in instanta? Avand in vedere ca nu s-a stipulat niciun motiv iar eu nu am gresit cu nimic? Este vorba si de discriminare aici, de ce eu si nu altcineva?
Ovidiu Andrei, utilizator