Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de locatari

Asociatia a dat in judecata vechiul comitet pentru neafisarea diferentelor de apa dintre factura furnizorului si consumul din bloc. La vechiul comitet au fost inclusi si cei din comisia de cenzori. Aveau acestia obligatia verificarii acestor diferente ?
Care a fost temeiul legal al actiunii in instanta?
obligarea partilor la plata prejudiciului reprezentand contravaloarea diferentei de apa si plata penalizarilor.
Diferentele de apa nu erau introduse in listele de plata? Au fost restante la furnizorul de apa din cauza nerepartizarii diferentelor de apa?
1.Diferentele de apa in liste nu erau introduse in totalitate.
2. Da..au fost restante la furnizorul de apa
mariapopescu20, utilizator
Pana sa ajungeti in instanta nu s-au intrebat administratorul, cenzorul si presedintele de ce nu erau repartizate toate consumurile astfel incat sa fie acoperita factura?
Adica administratorul repartiza si incasa cu buna stiinta mai putin decat consumul din factura? Din prostie? Primul lucru pe care il verifica cenzorul este daca valoarea din lista este aceeasi cu cea din factura.