Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la şomaj în cazul angajării în două ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la şomaj în cazul angajării în două locuri de muncă

Bună ziua,
Aş avea nevoie de un sfat în următoarea problemă:
Soţia mea lucrează de 9 ani ca femeie de serviciu cu contract de muncă normal,de 8 ore ,la o firmă particulară şi cu un contract de muncă parţial,de 2 ore,la altă firmă.Patroana firmei cu 8 ore nu acceptă ca angajaţii ei să lipsească nici o zi de la servici,chiar dacă sînt bolnavi şi au certificat medical.
Din cauza unor probleme de sănătate(mînă fracturată,probleme cu spatele) şi al abuzului patroanei,soţia mea ar renunţa la serviciul acesta,chiar dacă este mai bine plătit.
Întrebarea mea este : în ce condiţii ar putea beneficia de ajutorul de somaj fără a renunţa la serviciul al doilea ?
Vă mulţumesc de răspuns.
gicubutnaru a scris:

Întrebarea mea este : în ce condiţii ar putea beneficia de ajutorul de somaj fără a renunţa la serviciul al doilea ?
Vă mulţumesc de răspuns.

Indemnziatia de somaj nu se poate cumula cu veniturile din salarii.

Prin urmare, pentru a beneficia de somaj, sotiei dvs. trebuie sa i se inceteze ambele c.i.m. din motive neimputabile salariatului