avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la şomaj în cazul angajării în două ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la şomaj în cazul angajării în două locuri de muncă

Bună ziua,
Aş avea nevoie de un sfat în următoarea problemă:
Soţia mea lucrează de 9 ani ca femeie de serviciu cu contract de muncă normal,de 8 ore ,la o firmă particulară şi cu un contract de muncă parţial,de 2 ore,la altă firmă.Patroana firmei cu 8 ore nu acceptă ca angajaţii ei să lipsească nici o zi de la servici,chiar dacă sînt bolnavi şi au certificat medical.
Din cauza unor probleme de sănătate(mînă fracturată,probleme cu spatele) şi al abuzului patroanei,soţia mea ar renunţa la serviciul acesta,chiar dacă este mai bine plătit.
Întrebarea mea este : în ce condiţii ar putea beneficia de ajutorul de somaj fără a renunţa la serviciul al doilea ?
Vă mulţumesc de răspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:35, 22 Decembrie 2016
gicubutnaru a scris:

...
Întrebarea mea este : în ce condiţii ar putea beneficia de ajutorul de somaj fără a renunţa la serviciul al doilea ?
Vă mulţumesc de răspuns.



Indemnziatia de somaj nu se poate cumula cu veniturile din salarii.

Prin urmare, pentru a beneficia de somaj, sotiei dvs. trebuie sa i se inceteze ambele c.i.m. din motive neimputabile salariatului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntarea la preaviz daridannah daridannah pot renunta la preaviz?si daca da mai pot primi indemnizatia de somaj?in baza carei legi se poate face asa ceva? (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare - somaj CATALENA CATALENA Buna dimineata si o primavara frumoasa tuturor ! :) Ma confrunt cu o situatie si anume stagiul de cotizare al unui salariat care doreste sa beneficieze de ... (vezi toată discuția)
Conditii beneficiere de somaj ... CRM2013 CRM2013 Buna ziua! In ce conditii beneficiaza de somaj o persoana, care, a avut contract la de munca la o firma, de 4 ore din septembrie 2021 pana in august 2022, ... (vezi toată discuția)