avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 104 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun comun, lipsa de folosinta a unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun comun, lipsa de folosinta a unuia dintre soti

Buna,

Un prieten de munca, s-a insurat recent.
Dupa nunta, amandoi au reusit sa-si achizitioneze o masina noua, in rate.
Masina+creditul e pe numele ei, dar el plateste ratele la banca.

Dupa un timp foarte scurt, au inceput sa apara neintelegeri destul de piperate.
La un moment dat, ea a plecat cu masina la parintii ei din Oradea (impreuna cu fratele ei), fara sa-l anunte si pe sotul ei.

Intr-o casnicie, orice bun dobandit se considera bun comun.
Prietenul meu, poate sa faca plangere la politie pentru faptul ca bunul comun (masina) a fost luat fara aprobarea lui?

Multumesc.
:)




Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 15:02, 23 Decembrie 2016
Prima dată trebuie să divorțeze, apoi odată cu divorțul să ceară și partajul mașinii, și va primi contravaloarea mașinii care i se cuvine.
Mașina este bun comun și trebuie împărțit prin hotărâre judecătorească, cel puțin 50%-50%.
`
Să ceară și partajarea creditului, pentru că și creditul luat în timpul căsătoriei, la divorț trebuie partajat.
Oky.

Dar pana atunci...cine are dreptul sa se foloseasca de masina?
El daca vrea sa ia masina sa se duca la munca...si ea nu vrea...prietenul ce poate pati?
Se poate alege cu o plangere pentru furt sau alte derivate?
Dar invers?

Avocata lui i-a sugerat sa faca totusi o plangere la politie.

Cum e mai bine?
Fiind bun comun, are drept de folosinta si ea. A plecat de tot ?
Corect, are drept de folosinta si ea (A=B=bun comun).
Nu stiu daca chiar a plecat de tot (posibil)...dar el nu mai poate beneficia de acest bun.

Prin urmare, aceste fapte se pot consemna intr-o sesizare la politie?
Dar invers?
Daca el ia masina si se duce gen la maica-sa, ar putea face ea plangere la politie?
pot sa isi faca plangere cat vor, plangerile nu duc nicaieri.

Alte discuții în legătură

"parasire domiciliu" cocochannel cocochannel Buna ziua, Datorita neantelegerilor si a unei atmosfere tensionate din familie,sotia hotaraste sa plece la parinti impreuna cu minorul,probabil in vederea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am un prieten (o) de care se desparte sotia sa si ... Banana Banana Banana Banana Buna ziua! Am un prieten (O) de care se desparte sotia sa si vor sa faca partaj amiabil. Adica asta era ideea. Intre timp, ea a plecat din apartamentul in ... (vezi toată discuția)
Furt intre soti vacarus catalin vacarus catalin buna ziua .as vrea sa imi explice si mie cineva daca stie.mam certat cu sotia intro noapte si dupa aia m-am dus sa dorm.cind m-am rezit de dimineata sa plec la ... (vezi toată discuția)