Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun comun, lipsa de folosinta a unuia dintre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun comun, lipsa de folosinta a unuia dintre soti

Buna,

Un prieten de munca, s-a insurat recent.
Dupa nunta, amandoi au reusit sa-si achizitioneze o masina noua, in rate.
Masina+creditul e pe numele ei, dar el plateste ratele la banca.

Dupa un timp foarte scurt, au inceput sa apara neintelegeri destul de piperate.
La un moment dat, ea a plecat cu masina la parintii ei din Oradea (impreuna cu fratele ei), fara sa-l anunte si pe sotul ei.

Intr-o casnicie, orice bun dobandit se considera bun comun.
Prietenul meu, poate sa faca plangere la politie pentru faptul ca bunul comun (masina) a fost luat fara aprobarea lui?

Multumesc.
:)

Prima dată trebuie să divorțeze, apoi odată cu divorțul să ceară și partajul mașinii, și va primi contravaloarea mașinii care i se cuvine.
Mașina este bun comun și trebuie împărțit prin hotărâre judecătorească, cel puțin 50%-50%.
`
Să ceară și partajarea creditului, pentru că și creditul luat în timpul căsătoriei, la divorț trebuie partajat.
Oky.

Dar pana atunci...cine are dreptul sa se foloseasca de masina?
El daca vrea sa ia masina sa se duca la munca...si ea nu vrea...prietenul ce poate pati?
Se poate alege cu o plangere pentru furt sau alte derivate?
Dar invers?

Avocata lui i-a sugerat sa faca totusi o plangere la politie.

Cum e mai bine?
Fiind bun comun, are drept de folosinta si ea. A plecat de tot ?
Corect, are drept de folosinta si ea (A=B=bun comun).
Nu stiu daca chiar a plecat de tot (posibil)...dar el nu mai poate beneficia de acest bun.

Prin urmare, aceste fapte se pot consemna intr-o sesizare la politie?
Dar invers?
Daca el ia masina si se duce gen la maica-sa, ar putea face ea plangere la politie?
pot sa isi faca plangere cat vor, plangerile nu duc nicaieri.