Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la ajutor de inmormantare in Romania sau in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la ajutor de inmormantare in Romania sau in Belgia?

Mama mea a murit in Belgia si a fost repatriata in Romania.A avut munciti 20 si ceva de ani in Romania si 7 in Belgia ,nu a apucat sa iasa la pensie.Are dreptul la ajutor de inmormantare din Belgia sau din Romania ?
Din Romania . Pentru Belgia , daca nu exista alte reglementari speciale/particulare ( cetatean Belgian ,pensie de urmas , etc ) este necesara perioada minima de cotizare ( minim 10 ani dar e necesara implinirea varstei minime de pensionare care e de 60 ani ) .
Acest ajutor de inmormantare se da la toata lumea? Ca in prima instanta ne -a spus de la casa casatoriilor /casa pensiilor ca nu se da nimic daca nu e pensionara.Care sunt criteriile de acordare al acestui ajutor?
Ajutorul de deces se acorda ca catre Casa de pensii numai persoanelor pensionare . In cazul persoanelor asigurate , ajutorul e platit de catre angajator . Mai e varianta sotului supravietuitor , asta in cazul in care e salariat sau pensionar , sa beneficieze el de ajutor de deces pentru un membru de familie iar cuantumul e de 50 % din valoarea normala .
Ea era in concediu medical in Belgia .Desi a muncit 20 si ceva de ani si in Romania nu a mai contribuit de 7 ani de cand muncea acolo.Sotul la fel munceste acolo dar anul asta iese la pensie in Romania.Deci pe scurt dupa ce ca nu ai luat o luna de pensie dupa 20 si ceva de ani munciti nu ai dreptul nici la asta ca nu esti pensionar....bune legile astea ale statului Roman.Fratele meu s-a ocupat de actele de repatriere si de ce tine de ro nu stiu acum ce putem schimba.