Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii sociale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii sociale

Daca sunt membru de sindicat si retinerea se face la brut, nu ar trebui sa mi se micsoreze baza de calcul a celorlalte contributii CAS, somaj, sanatate?
Buna ziua,
Nu, toate contributiile se calculeaza si implicit se retin la salariul brut.
Cotizatia de sindicat se achita benevol de catre membru si se calculeaza procentual din salariul brut, insa se achita suma rezultata in urma calculului, din salariul net.
multumesc...am inteles, dar din cate am inteles este deductubila la calculul impozitului?
Nu este deductibila la calculul impozitului.
Cotizatia platita de membrii de sindicat este deductibila in cuantum de maximum 1% din venitul brut realizat, potrivit prevederilor Codului fiscal.(art.24 alin.2 din Legea nr.62/2011)