avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor - cotele sunt corecte?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor - cotele sunt corecte?

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca cotele trecute intr-un certificat de mostenitor (sotia este decedata, succesiunea dezbatandu-se intre sot si cele doua fete) sunt corecte:
- sotului ii revine 1/2 parte din apartament (cota de bun comun al sotului supravietuitor)
- cota de 1/2 din apartament care a apartinut sotiei (decedata) s-a impartit astfel: 2/8 sotului, 3/8 unei fete, 3/8 celeilalte fete. S-a impartit corect jumatatea de apartament care a aprtinut sotiei?
Cel mai recent răspuns: Dinico , utilizator 22:09, 5 Septembrie 2009
NU!
ESTE GRESIT!
Pesemne notarul respectiv sta foarte prost cu matematica!
Deci impartirea se face astfel:
--sotul ia 1/4 din 1/2 partea sotiei =1/8
--cele 2 fete iau impreuna 3/4 din 1/2 deci 3/8 impreuna!!! Fiecare din fete va avea 3/16!!!
Ca sa va verificati este foarte simplu :
1/8 + 3/16 + 3/16 = 8/16 =1/2
MATEMATICA PURA!=D>
:D
Corect.
Partea de mostenire, adica a sotiei se imparte in felul urmator: 1/4 primeste sotul supravietuitor, iar restul se imparte in mod egal intre descendenti.
Prin urmare, dupa dezbaterea succesiunii tatal va avea 5/ 8, iar fiicele cate 3/16 fiecare....ma refer la intreg apartamantul.
MIHAI GRIGORE a scris:

NU!
ESTE GRESIT!
Pesemne notarul respectiv sta foarte prost cu matematica!
Deci impartirea se face astfel:
--sotul ia 1/4 din 1/2 partea sotiei =1/8
--cele 2 fete iau impreuna 3/4 din 1/2 deci 3/8 impreuna!!! Fiecare din fete va avea 3/16!!!
Ca sa va verificati este foarte simplu :
1/8 + 3/16 + 3/16 = 8/16 =1/2
MATEMATICA PURA!=D>
:D


eiiii, Mihai, se pare ca nu ai fost atent....
Cotele stabilite, respectiv 2/8, 3/8 si 3/8 se referea la partea de impartit (mostenire) .....deci e corect
2007_rozi a scris:

Corect.
Partea de mostenire, adica a sotiei se imparte in felul urmator: 1/4 primeste sotul supravietuitor, iar restul se imparte in mod egal intre descendenti.
Prin urmare, dupa dezbaterea succesiunii tatal va avea 5/ 8, iar fiicele cate 3/16 fiecare....ma refer la intreg apartamantul.


:closedtopic:Il las pe dl utilizator sa stabileasca daca ceea ce am zis eu este corect sau nu!
Tinand cont ca am avut 10 la matematica cred ca imi va da dreptate!=D>
Ultima modificare: Vineri, 4 Septembrie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai simplu sotul supravietuitor primeste 1/4 din 1/2 iar ceilalti mostenitori descendenti iau restul si impart in parti egale.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Septembrie 2009
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Sora mamei, fără descendenți, a murit cu o săptămână înaintea soțului ei, care are două fete. cum se împarte moștenirea mătușii mele? kalamatianos28 kalamatianos28 Buns ziua, Matusa mea a avut un apartament cumparat inainte de casatorie.S-a casatorit,iar sotul are 2 fete din alta casatorie.Din pacate matusa a murit,iar ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte apartamentul intre surori? Hamarsold300 Hamarsold300 Daca A si B au avut impreuna un apartament si A a murit in 2016 si B in 2017, si au avut doua fete C si D , apartamentul se imparte in 2 parti, partea lui A ... (vezi toată discuția)
Mostenire copil din alta casatorie! Sfarlea Sergiu Sfarlea Sergiu Buna seara! Bunicul meu tocmai a decedat acum cateva zile,dupa 3 zile de la deces mama mea a primit un telefon de la sora ei (vitrega),tin sa mentionez ca ... (vezi toată discuția)