Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUM TREBUIE SA PROCEDEZ PENTRU A DESCHIDE UN PROCES DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUM TREBUIE SA PROCEDEZ PENTRU A DESCHIDE UN PROCES DE SUCCESIUNE

Parintii mei au cumparat acum 7 ani un apartament,la scurt timp mama mea a decedat. Apartamentul este pe numele ambilor parinti, in momentul de fata as vrea sa deschid procesul de succesiune.Suntem trei mostenitori eu, fratele meu si tatal meu. Ca sa pot sa-mi iau dreptul din partea mamei mele. As vrea sa mai stiu si cat mi-ar reveni din acest apartament. Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Dezbaterea succesiunii se poate face pe cale amiabila , la notarul public sau la instanta de judecata , daca cel putin un mostenitor nu este de acord cu dezbaterea mostenirii.
Partea dumneavoastra din apartamnet dupa dezbaterea mostenirii va fi de 3/16.
Avand in vedere existenta 1 tata +2 copii,fiecare copil=1/3,tata=1/4 din masa succesorala
Functie de intelegere sau nu puteti sa apelati la notar sau la avocat pentru solutionare.
Succesiunea dezbatuta in interiorul a 2 ani de la deces presupune costuri mici ,dupa obliga la costri majorate
ynocentta a scris:

Avand in vedere existenta 1 tata +2 copii,fiecare copil=1/3,tata=1/4 din masa succesorala
Functie de intelegere sau nu puteti sa apelati la notar sau la avocat pentru solutionare.
Succesiunea dezbatuta in interiorul a 2 ani de la deces presupune costuri mici ,dupa obliga la costri majorate

Copiii au fiecare cate 3/8 din masa succesorala, iar tatal are 2/8 (sau mai bine zis 1/4).
Din calculul dumneavoastra de 1/3 fiecare copil, adica 2 copii = 2/3 si partea de 1/4 a sotului supravietuitor , nu da un intreg.
Domnilor juristi dar stam prost rau la matematica!
Tatal are 1/4 din masa succesoarala(casa sau daca mai sunt si alte bunuri se aduc la calcul).
Copiii au fiecare cate 3/8 din masa succesorala.
Daca nu exista divergente succesiunea trebuie facuta la notar.
Succes