Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Shop Online EU
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Shop Online EU

Buna Ziua,

Sunt un cetetean ungur, si as dori sa deschid un ShopOnline in romania, am fima aici in Ungaria, un KFT (SRL) si aici in Ungaria pot sa vand produsele mele OnlIne, am si magazin fizic, depozit etc. Deocamndata nu as dorii sa infintez o firma in romania, dar pe parcurs poate am sa fac si asta.

Magazinul va vindea produse pt holticultura.

Intrebarile mele sunt:
1. Va trebui sa ma inregistrez undeva?
2. Trebuie sa dau ceva declaratii in Romania referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal?
3. Facturile trebuie sa le traduc eu, sau e problema clientului?
4. Ficare produs are o eticheta (denumire, volum, continut etc) pe limba magheara, va trebui sa le traduc si sa le lipesc pe produsul fizc, sau ajunge daca le pun pe site.
5. Unele produse au si garantie, termeni utilizare si certificatul de garantie sunt tot pe limba magheara, aste trebuie traduse in romana, dar va trebui sa trimit atasat cu fiecare commanda sau ajunge daca le listez pe site?
6. Adresa de livrare si adresa de facturare poate fi diferit, sunt obligat sa pastrez adresa de livrare?

Va multumesc.
ShopOnline a scris:

Buna Ziua,

Sunt un cetetean ungur, si as dori sa deschid un ShopOnline in romania, am fima aici in Ungaria, un KFT (SRL) si aici in Ungaria pot sa vand produsele mele OnlIne, am si magazin fizic, depozit etc. Deocamndata nu as dorii sa infintez o firma in romania, dar pe parcurs poate am sa fac si asta.

Magazinul va vindea produse pt holticultura.

Intrebarile mele sunt:
1. Va trebui sa ma inregistrez undeva?
2. Trebuie sa dau ceva declaratii in Romania referitoare la prelucrarea datelor cu caracter personal?
3. Facturile trebuie sa le traduc eu, sau e problema clientului?
4. Ficare produs are o eticheta (denumire, volum, continut etc) pe limba magheara, va trebui sa le traduc si sa le lipesc pe produsul fizc, sau ajunge daca le pun pe site.
5. Unele produse au si garantie, termeni utilizare si certificatul de garantie sunt tot pe limba magheara, aste trebuie traduse in romana, dar va trebui sa trimit atasat cu fiecare commanda sau ajunge daca le listez pe site?
6. Adresa de livrare si adresa de facturare poate fi diferit, sunt obligat sa pastrez adresa de livrare?

Va multumesc.

N-am inteles din cele expuse de dvs daca doriti sa faceti livrarea din Ungaria catre consumatorul roman (livrare intracomunitara) sau doriti sa va deschideti un depozit fizic in Romania (livrare interna) din care sa faceti livrarile. Pana veniti cu precizarile va raspund la celelalte intrebari:

4 si 5: conform legislatiei romanesti etichetarea se face in limba romana, de asemenea si documentele de garatie, instructiuni de folosire trebuie sa insoteasca produsul si sa fie disponibile in limba romana.
Oranina Dumitru, Contabil
Da, doresc sa fac livrarea din Ungaria in Romania cu curier rapid.
Daca pe parcurs vad ca merita am sa infiintez si o firma, dar deocamdata nu.

Atunci la fiecare commanda am sa listez certificatul de garantie si instructiunile si am sa le atasezi la factrura.
1,3 : Deoarece faceti livrare intracominitara va supuneti exclusiv legislatiei fiscale din Ungaria. Din punct de vedere al legislatiei romanesti factura puteti sa o faceti si in chineza. Dar pentru a pastra o relatie civilizata cu clientul dvs alegeti o limba in care acesta sa inteleaga citind factura ce plateste.
2. Deoarece site-ul il veti inregistra in Romania, el se supune unor reguli ale legislatei romanesti. Daca faceti prelucrarea datelor cu caracter personal atunci trebuie sa trimiteti o notificare, fara plata unei taxe, pe site-ul www.dataprotection.ro.
Va multumesc.

2. Deoarece site-ul il veti inregistra in Romania, el se supune unor reguli ale legislatei romanesti. Daca faceti prelucrarea datelor cu caracter personal atunci trebuie sa trimiteti o notificare, fara plata unei taxe, pe site-ul www.dataprotection.ro.

Aici e complicat putin :D.
Am hosting in Ungaria, si domeniu o sa fie .com sau .ro dar o sa fie inregistrat in SUA (GoDaddy), din cate am inteles eu legile se aplica unde este fizic serverul de web.

Momentan se pare ca nu merge siteul am sa mai incerc sa vad.

Va multumesc inca odata.
ShopOnline a scris:

Va multumesc.

2. Deoarece site-ul il veti inregistra in Romania, el se supune unor reguli ale legislatei romanesti. Daca faceti prelucrarea datelor cu caracter personal atunci trebuie sa trimiteti o notificare, fara plata unei taxe, pe site-ul www.dataprotection.ro.

Aici e complicat putin :D.
Am hosting in Ungaria, si domeniu o sa fie .com sau .ro dar o sa fie inregistrat in SUA (GoDaddy), din cate am inteles eu legile se aplica unde este fizic serverul de web.

Momentan se pare ca nu merge siteul am sa mai incerc sa vad.

Va multumesc inca odata.

Deoarece v-ati exprimat ca "deschideti un shop online in Romania" am gandit ca veti inregistra site-ul in Romania. Cat priveste legislatia aplicabila, aici nu stiu sa va spun, probabil este cum spuneti dvs.