Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire hotarare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire hotarare

Referitor hotarare pronuntata in 2005 si ramasa definitiva,se mai pot cere lamuriri? Daca da,care este aricolul care precizeaza aceasta chestiune si care este codul de procedura:cel vechi(1864) sau NCpC,respectiv art.443.
Va multumesc.
Lamurirea hotararii si inlaturarea dispozitiilor contradictorii nu sunt supuse unui termen de prescriptie sau decadere.Temeiul legal este art.443 NCPC.