Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Raportare anuala in SEAP
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Raportare anuala in SEAP

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca raportarea anuala( referitoare la procentul de achizitii electronice) care trebuie facuta in SEAP pana la 31 martie mai este obligatorie sau nu. Eu nu am mai gasit in noua lege nimic cu privire la aceasta.Daca da, va rog sa-mi indicati si un act normativ....
Multumesc!
In normele de aplicare H.G 395 / 2016 la Art.12 punct 6....." Dupa definitivarea programului anual al achizitiilor publice, A.c. are obligatia de a publica semestrial in SEAP extrase din acesta, precum si orice modificari asupra acestora......"
Multumesc, dar eu nu ma refeream la PAAP ci la Raportarea anuala "Raport contracte atribuite in 2016" din care se vedea Procentul de atribuire online. Nu sunt sigura daca art. 168-169 din HG 395/2016 se refera la acest raport.
Legea nu face nicio referire la vreo obligatie retinuta in sarcina autoritatilor contractante de a completa si de a comunica acest raport anual.
Obligatia prevazuta de art. 169 din Norme se refera la Operatorul SEAP, adica AADR.