Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daune pe art 52 Constitutia Romaniei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daune pe art 52 Constitutia Romaniei

Buna ziua,
Am citit un pic topic-urile referitoare la timbrajul chemarii in judecata cu solicitare de daune dar am putine nelamuriri in sensul:
daca depun cerere de chemare in judecata a pe art 52 Constitutia Romaniei pe vatamarea mea si a unei parti din familie de catre mai multe institutii de autoritate publica cu solicitare de despagubiri trebuie sa platesc timbraj procentual in functie de suma solicitata asa cum este in oug/2013?
Daca da sunt curios de ce trebuie sa platesc taxa statului care de fapt trebuie sa ma plateasca pe mine pentru ca m-a adus vatamare?
Adica pentru ca statul a gresit eu trebuie sa platesc taxa?
Orice actiune in pretentii se timbreaza., In aczul in care veti castiga procesul, paratul va plati cheltuielile de judecata.Pretentiile trebuie intemeiate pe codul civil.
Multumesc de raspuns, dar specificul intrebarii mele este daca taxa de timbru va trebui platita in procent functie de suma de bani solicitata ca daune ori m-as incadra la un timbraj simplu ce sa NU se constituie si dintr- un procent din suma solicitata......este impotriva statului, deci nu pot plati pe contravenient sau infractor pentru ca tot acesta sa-mi acorde mie daune....si am vazut situatia in care solicitatrea de daune nu se timbreaza cu procent din suma solicitata.
Multumesc.
claudiuferlai, utilizator
nu am venituri....?