Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Zile c.m. accident de muncă
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Zile c.m. accident de muncă

Bună ziua,

Am eu întrebare legată de întocmirea adeverinței pentru medic dacă se menționează și zilele de concediu medical de accident de muncă. Mulțumesc anticipat.
Plătitorii de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate au obligaţia să elibereze asiguratului adeverinţe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, în vederea acordării certificatelor de concediu medical, conform modelului prevăzut in anexa nr. 19", se prevede în Ordinul CNAS nr. 8/2016.

Prin urmare, numarul de zile de concediu medical acordat in urma unui accident de munca se mentioneaza in aceasta adeverinta.