avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 192/2015

Sunt născut în anul 1951, pensionat în anul 2010. Am fost aprox. 32 ani în grupe de muncă(1,2,deoseb. și spec.). Nu am beneficiat de nici o majorare a pensiei cu 25 și 50%. Am fost la CJP de care aparțin(Mureș) luna aceasta și mi s-a spus că nu s-a început recalcularea pensiilor cf. L192/2015. De ce această situație și cînd se va începe aplicarea legii? Aceeași situație este în toată țara?
Cel mai recent răspuns: kozmaalina , utilizator 06:26, 25 Ianuarie 2017
Guvernul tehnocrat nu a emis norme de aplicare si nici CNPP instructiuni de aplicare, iar casele judetene de pensii nu stiu cum sa aplice unitar aceasta lege care prevede recalcularea pensiilor esalonata in 2016 si 2017.
Gasiti mai multe informatii aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensii pentru persoanele care au lucrat in grupe de munca Pensionar-grabit Pensionar-grabit Buna ziua La adoptarea legii 192/2015 s-a stabilit inceperea recalcularii pensiilor in cauza la 1 ianuarie 2016,cu termen de finalizare sfarsitul anului ... (vezi toată discuția)
Aplicarea legii 192/2015 andrei-mihaela andrei-mihaela Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti:sint pensionata la limita de virsta, cu stagiul complet de cotizare ( conf. Lg.19/2000 ) de 25 ani,9 luni; total stagiu de ... (vezi toată discuția)
Legea 192/2015 ArachelianA ArachelianA Care este procedura pentru a beneficia de recalcularea sporilor pentru grupele de munca.Mentionez ca am iesit la pensie la 01 iunie 2009. ... (vezi toată discuția)