Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 192/2015

Sunt născut în anul 1951, pensionat în anul 2010. Am fost aprox. 32 ani în grupe de muncă(1,2,deoseb. și spec.). Nu am beneficiat de nici o majorare a pensiei cu 25 și 50%. Am fost la CJP de care aparțin(Mureș) luna aceasta și mi s-a spus că nu s-a început recalcularea pensiilor cf. L192/2015. De ce această situație și cînd se va începe aplicarea legii? Aceeași situație este în toată țara?
Guvernul tehnocrat nu a emis norme de aplicare si nici CNPP instructiuni de aplicare, iar casele judetene de pensii nu stiu cum sa aplice unitar aceasta lege care prevede recalcularea pensiilor esalonata in 2016 si 2017.
Gasiti mai multe informatii aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc