avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere insarcinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere insarcinata

as dori, va rog, sa imi spuneti, in ce conditii poate fi concediata o femeie insarcinata? legal. multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:19, 8 Septembrie 2009
Salariata a anuntata in scris conducerea unitatii despre starea ei de graviditate?
Daca DA....poate fi concediata pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului.
Intrebare: In cazul intreruperii temporare a activitatii la bugetari, femeile insarcinate vor putea beneficia de plata indemnizatiei de crestere a copilului?
Da.
Se va da decizie de suspendare a contractului individual de munca la dvs.
Plata nu o mai face institutia.
Asa ca, nu are nici o importanta ce se intampla in spate (am spus: mai putin falimentul si reorganizarea)
Inocentia
Conditia pentru a putea beneficia de indemnizatie este ca persoana sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit timp de 12 luni anterior nasterii copilului. Am inteles ca la bugetari se doreste a se intra in concediu fara plata 10, iar unele structuri 15 zile. Am inteles , de asemenea, ca se ofera si alternativa reducerii programului sau o combinatie intre acestea 2. Femeia insarcinata poate opta pentru programul redus.
omerisca a scris:

Intrebare: In cazul intreruperii temporare a activitatii la bugetari, femeile insarcinate vor putea beneficia de plata indemnizatiei de crestere a copilului?



Rste indicat ca acele zile de concediu fara plata sa nu fie luata in aceeasi luna....mai bine pe decursul a 2 luni.
In mod normal ar trebui sa beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului.

Alte discuții în legătură

Sarcina-desfacere contract de munca ancca ancca Sunt insarcinata in 14saptamani, am anuntat in scris(mail) angajatorul . Daca se restructureaza postul pot fi concediata? In ce conditii pot fi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia Elena2623 Elena2623 Bună seara Sunt însărcinată în 8 săptămâni. Muncesc cu carte de munca din data de 24 octombrie. As putea sa iau indemnizația? (vezi toată discuția)
Restructurare post - angajata insarcinata lauramoraru lauramoraru Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sunt insarcinata in 2 luni, am anuntat deja angajatorul prin adeverinta medicala de starea mea ... (vezi toată discuția)