Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere insarcinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere insarcinata

as dori, va rog, sa imi spuneti, in ce conditii poate fi concediata o femeie insarcinata? legal. multumesc.
Salariata a anuntata in scris conducerea unitatii despre starea ei de graviditate?
Daca DA....poate fi concediata pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului.
Intrebare: In cazul intreruperii temporare a activitatii la bugetari, femeile insarcinate vor putea beneficia de plata indemnizatiei de crestere a copilului?
Da.
Se va da decizie de suspendare a contractului individual de munca la dvs.
Plata nu o mai face institutia.
Asa ca, nu are nici o importanta ce se intampla in spate (am spus: mai putin falimentul si reorganizarea)
Inocentia
Conditia pentru a putea beneficia de indemnizatie este ca persoana sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit timp de 12 luni anterior nasterii copilului. Am inteles ca la bugetari se doreste a se intra in concediu fara plata 10, iar unele structuri 15 zile. Am inteles , de asemenea, ca se ofera si alternativa reducerii programului sau o combinatie intre acestea 2. Femeia insarcinata poate opta pentru programul redus.
omerisca a scris:

Intrebare: In cazul intreruperii temporare a activitatii la bugetari, femeile insarcinate vor putea beneficia de plata indemnizatiei de crestere a copilului?

Rste indicat ca acele zile de concediu fara plata sa nu fie luata in aceeasi luna....mai bine pe decursul a 2 luni.
In mod normal ar trebui sa beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului.