Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire de la plata impozitului pe cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire de la plata impozitului pe cladiri

Buna ziua!
Daca detin in proprietate o cladire impreuna cu sotul, sunt incadrata in gradul grav de handicap, dar domiciliul este in alta parte undenoinusuntem proprietari,
trebuie sa ne schimbam domiciliul la imobilul detinut in proprietate ?sau este suficient viza de flotant?
Si o alta problema ar fi daca beneficiez pe intreg imobil scutire sau doar pentru cota parte amea.
Trebuie sa aveti domiciliul in cladirea respectiva pentru a beneficia de scutirea de impozit.

Scutirea se aplica doar pe cota parte.