avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire de la plata impozitului pe cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire de la plata impozitului pe cladiri

Buna ziua!
Daca detin in proprietate o cladire impreuna cu sotul, sunt incadrata in gradul grav de handicap, dar domiciliul este in alta parte undenoinusuntem proprietari,
trebuie sa ne schimbam domiciliul la imobilul detinut in proprietate ?sau este suficient viza de flotant?
Si o alta problema ar fi daca beneficiez pe intreg imobil scutire sau doar pentru cota parte amea.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Pînzaru , Avocat 16:13, 27 Ianuarie 2017
Trebuie sa aveti domiciliul in cladirea respectiva pentru a beneficia de scutirea de impozit.

Scutirea se aplica doar pe cota parte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot deveni reprezentantul legal al mamei ca sa beneficieze de scutire de impozit? DanaPaho DanaPaho Buna ziua, Mama mea este persoana cu handicap grav si detine certificat in acest sens. Am inteles ca poate beneficia de scutire pentru plata impozitului pe ... (vezi toată discuția)
Lg 448/2006-facilitati fiscale ioanaciulei ioanaciulei Mai este scutita de impozit pe cladire si teren o familie ai carei membrii (sot si sotie) au handicap grav, sint in varsta ,nu se pot intretine singuri.si ... (vezi toată discuția)
Scutire de la taxe si impozite locale martita martita Buna ziua, am o nelamurire cu privire la acordare scutire de la taxe si impozite locale pe proprietate , persoana incadrata in grad de handicap grav ,detine ... (vezi toată discuția)