Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... dovada calitate membru asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

dovada calitate membru asociatie

Buna ziua

As dori sa aflu mai multe pareri despre dobandirea si dovedirea calitatii de membru al unei asociatii.
Subsemnatul sustin ca membrii unei asociatii trebuie sa fie nominalizati in actul constitutiv si statutul societatii iar o persoana care doreste sa dobandeasca aceasta calitate ulterior constituirii trebuie sa parcurga 2 etape. prima formularea unei cereri de adeziune si aprobarea acesteia potrivit statutului de catre adunarea generala sau consiliul director, (de la caz la caz conform atributiilor conferite de art. 6 pct. 3 lit c) din OG 26/2000 iar a doua a modificarii actelor societatii prin includerea noilor membrii si inregistrarea acestora la judecatorie. in acest sens modificarea membrilor unei asociatii este o modificare de statut si trebuie asigurata publicitatea pentru a deveni opozabila.
Astfel dovada calitatii de membru al asociatiei se face cu actul constitutiv si statutul modificat si inregistrat la Judecatorie. Nu stiu daca au existat litigii pe acest subiect. ????????/
Mi se pare un topic foarte interesant. Dobandirea calitatii de membru se face intr-adevar prin cerere de adeziune aprobata de Consiliul Director. Ulterior, daca Asociatia percepe cotizatii membrilor sai, dovada de membru se face cu documentul justificativ care atesta plata anuala a cotizatiei. Interesant devine cand Asociatia nu percepe cotizatii membrilor sai iar acestia poate nu se mai intereseaza de Asociatie cativa ani si nu participa nici la adunarile generale. In Statut ar trebui sa existe o prevedere, cum ca membrii care nu participa la doua trei Adunari Generale consecutive ale Asociatiei sau nu mai manifesta interes pentru Aceasta timp de x luni/ani sa poata fi exclusi. Acum, sa modifici Statutul si Actul constitutiv ori de cate ori este acceptat un nou membru, mi se pare mai degraba o masura adecvata celor care intreprind acte de comert. Sunt asociatii care au peste 800 de membri ....
speta este si mai interesanta daca adaugam ca miza in cazul concret cu care ma confrunt este de 400 000 RON. din acest motiv as discuta strict pe lege respectiv OG 23/2000.
stiu cere este practica in domeniu si ca marea majoritate a asociatiilor cu multi membri nu modifica statutul pentru fiecare. este insa legal? eu vad ca art. 6 din OG 23 spune : statutul cuprinde sub sanctiunea nulitatii absolute numele membrilor asociati. asociati nu fondatori
deci esti membru asociat trebuie sa fii in statut nu? iar potrivit art. 33 modificarea actului constitutiv sau statutului se face prin inscrierea modificarii in registrul de la jud.
in cazul meu este vorba de ajutor de la stat pentru asociatii care fac dovada ca membrii sai au un anumit numar de animale. presedintele asociatiei vine si scrie pe genunchi din burta cum cutare si cutare este membru al asociatiei sale. vi se pare normal? repet strict pe lege.
romi_codrean a scris:

As dori sa aflu mai multe pareri despre dobandirea si dovedirea calitatii de membru al unei asociatii.
Subsemnatul sustin ca membrii unei asociatii trebuie sa fie nominalizati in actul constitutiv si statutul societatii iar o persoana care doreste sa dobandeasca aceasta calitate ulterior constituirii trebuie sa parcurga 2 etape. prima formularea unei cereri de adeziune si aprobarea acesteia potrivit statutului de catre adunarea generala sau consiliul director, (de la caz la caz conform atributiilor conferite de art. 6 pct. 3 lit c) din OG 26/2000 iar a doua a modificarii actelor societatii prin includerea noilor membrii si inregistrarea acestora la judecatorie. in acest sens modificarea membrilor unei asociatii este o modificare de statut si trebuie asigurata publicitatea pentru a deveni opozabila.
Astfel dovada calitatii de membru al asociatiei se face cu actul constitutiv si statutul modificat si inregistrat la Judecatorie. Nu stiu daca au existat litigii pe acest subiect. ????????/

Buna ziua,

Dvs. faceti o confuzie in asertiunile de mai sus.

Membrii unei Asociatii/Fundatii sunt de cel putin doua categorii:
- membrii fondatori, care au infiintat organizatia si care apar nominalizati si cu semnaturi in actele constitutive;
- membrii aderenti (asociati), care se asociaza la organizatie dupa ce aceasta a capatat personalitate juridica;

Dovada calitatii de menbru se face, uzual, cu o cerere de adeziune, aprobat de organul de conducere competent, cu o legitimatie, emisa in concordanta cu precizarile din ROF/ROI si cu documentul de plata a taxei de aderare, a cotizatiei (daca acestea exista si se platesc).

Articolul pomenit de Dvs. din Ordonanta nr.26/2000 trebuie citit corect:
In acel articol se face vorbire numai de primii asociati recte de membrii fondatori.
Art. 6.
(1) In vederea dobandirii personalitatii juridice, asociatii incheie actul constitutiv si statutul asociatiei, in forma autentica, sub sanctiunea nulitatii absolute.
(2) Actul constitutiv cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:
a) datele de identificare a asociatilor: numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
b) exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
c) denumirea asociatiei;
d) sediul asociatiei;
e) durata de functionare a asociatiei - pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului sau, dupa caz, pe termen nedeterminat;
f) patrimoniul initial al asociatiei; activul patrimonial, in valoare de cel putin dublul salariului minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei, este alcatuit din aportul in natura si/sau in bani al asociatilor;
g) componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;
h) persoana sau persoanele imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice;
i) semnaturile asociatilor.

Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen MARCOV
Apropo:

legalmgm a scris:

g) componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;

(sublinierea imi apartine)

Se "poarta" modificarea AC si a Statutului doar in situatia in care se schimba componenta nominala a organelor de conducere, nu si atunci cand intra si ies membrii conform MODULUI (aratat in statut sub sanciunea nulitatii) de dobandire si de pierdere a acestei calitati.

Am spus "se poarta" pentru ca obligatia de a fi declarata orice modificare in componenta organelor de conducere era prevazuta candva ... in Legea din 1924.
Acum (in OG 26) daca ne uitam bine AC trebuie sa cuprinda doar componenta celor "dintai" nu si a celor "de pe urma".
Ba mai mult in Registul Asociatilor si Fundatiilor exista o rubrica distincta pentru "indicarea componentei nominale a consiliului director..." si o cu totul alta pentru " modificări ale actului constitutiv şi/sau ale statutului asociaţiei".

Prin urmare, schimarea componentei organelor de conducere se pare ca n-ar fi tocmai o ...modificare a AC si S.

as fi in totalitate de acord cu d-voastra daca mi-ati indica si textele de lege care reglementeaza ceea ce se poarta sau care spun ca exista o distinctie intre primii si urmatorii asociati care adera la asociatie. textul OG nu face nicaieri distinctie intre acestia. faptul ca lasa in voia membrilor asociati modalitatea de dobandire si pierdere a calitatii de asociat nu inseamna ca lasa si evidenta acestora pe seama asociatiei. altfel de ce ar mai trece chiar si pe primii asociati in statut? faptul ca art. 6 spune AC cuprinde numele si adresa membrilor asociati desi se refera initial la primul statut depus la judecatorie nu este valabil si ulterior? pe acest rationament am putea schimba de ex si denumirea asociatiei fara sa modificam statutul nu? repet as discuta strict pe prevederile legale nu pe practica.