avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecerea din sistem real pe norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecerea din sistem real pe norma de venit

PFA in domeniul agricol, mai exact cod caen 0150. La inregistrarea firmei la anaf in 2015 am fost trecuta la plata impozitului pe sistem real, cum pot trece pe norma de venit.
Se completeaza declaratia 220 sau se depune doar o cerere.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Pînzaru , Avocat 20:11, 30 Ianuarie 2017
Se completeaza 220 in care bifati modificarea modului de determinare a venitului net si la punctul II.2. norma de venit.

Depuneti declaratia pana la 31 ianuarie inclusiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare regim impozitare pfa grandanat grandanat Am un PFA pe norma de venit si as vrea sa trec la impozitare in regim real. Cum se poate face acest lucru si cat timp dureaza demersurile. 1. Pot sa fac ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220-privind venitul estimat diana20 diana20 Buna ziua, am un PFA prin care imi desfasor activitatea de Taximetrist. Functionez din 2003, iar pana acum am platit impozitul forfetar.Acum 2 saptamani mi s-a ... (vezi toată discuția)
Schimbare forma de impozitare la pfa 2015 2015 sunt pfa pe norma de venit pot sa trec pe venit real? (vezi toată discuția)