Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Refuz judecator delegat - suspendare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Refuz judecator delegat - suspendare firma

Socitatea x cu trei asociati depune la ORC cerere de suspendare a activitati cu hotarare a adunarii gen. semnata de 2 dintre ei (75 % din capitalul social) al treilea fiind decedat si neavand mostenirea dezbatuta. Cererea - inregistrata in mai- a fost respinsa pe motiv ca fost semnata de un singur asociat, invocand art 192 si 193 din l 31.
Vreau sa fac recurs, ce ma sfatuiti?
Dar in situatia in care intr-un SRL cu doi asociati, hotararea e semnata doar de unul dintre asociati?
cf art. 192 din lg 31/1990 rep in cazul S.R.L:"Adunarea generală decide prin votul reprezentând majoritatea absolută a asociaţilor şi a părţilor sociale, în afară de cazul când în actul constitutiv se prevede altfel.

(2) Pentru hotărârile având ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociaţilor, în afară de cazul când legea sau actul constitutiv prevede altfel.
Deci dc in actul constitutiv se prevede ca hotararea poate fi adoptata de un numar mai mic de asociati atunci aveti temei pt recurs. Intr-o speta similara in actul constitutiv al soc pe care am reprezentat-o se mentiona ca la a doua convocare hotararea se adoptat de asociatii prezenti indiferent de capitalul social reprezentat si am castigat recursul.
Insa dc in actul constitutiv se mentioneaza continurea societatii cu mostenitorii asociatului decedat puteti sa depuneti o hotarare prin care acestia devin asociati in baza unui certificat de calitate de mostenitor, iar ulterior cu acestia in calitate de asociati sa adoptati o hotararea de suspendare activitate.