Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este obligatoriu ca tatal sa isi ia concediu crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este obligatoriu ca tatal sa isi ia concediu crestere copil cel putin o luna?

Daca tatal nu efectueaza luna obligatorie de concediu de crestere a copilului, poate afecta in vreun fel plata stimulentului de insertie solicitat de mama(cu 60 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani al copilului)?
Daca tatal refuza trebuie sa faca o cerere sau o declaratie cum ca nu doreste insa indiferent daca accepta sau nu, stimulentul nu va fi afectat in nici un fel.
Diana Biciaga, utilizator
Persoanele care se întorc la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani și care, în acest interval de timp, efectuează și ”luna celuilalt părinte”, pe perioada cât se efectuează ”luna celuilalt părinte” nu vor primi stimulent de inserție.