Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VANZARE FOND DE COMERT intre 2 societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VANZARE FOND DE COMERT intre 2 societati

Daca un S.R.L. transfera dreptul de proprietate asupra fondului de comert catre un alt S.R.L. ce acte trebuie depuse la reg com de catre firma cumparatoare? Contractul de vanz-cump? Si hotararea AGA ?...Ce trebuie specificat in ea....? Ca firma preluata va avea acum acelasi administrator si asociat ca cel al firmei cumparatoare, sau cum?
As aprecia raspunsul din partea dumneavoastra si va multumesc inca de pe acum !
sunt de parere ca la RC nu trebuiesc neaparat inregistrate acele contracte atata timp cat acolo nu urmeaza sa se infiinteze un sediu secundar, sucursala, etc.
Acest transfer este o tranzactie ca oricare alta nu se mentioneaza in Reg. Com.
transferul fondului de comert nu se inregistreaza la ORC ci in contabilitate
Legea nr. 26/1990 privind registrul comertului

Art. 21. - In registrul comertului se vor inregistra mentiuni referitoare la:
a) donatia, vanzarea, locatiunea sau garantia reala mobiliara constituita asupra fondului de comert, precum si orice alt act prin care se aduc modificari inregistrarilor in registrul comertului sau care face sa inceteze firma ori fondul de comert; [...]

Art. 22. - (1) Comerciantul are obligatia sa solicite inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor prevazute la art. 21, in cel mult 15 zile de la data actelor si faptelor supuse obligatiei de inregistrare.