Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizația aleșilor locali
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizația aleșilor locali

Poate fi actualizată indemnizatia consilierilor la nivelul anului 2017? Ultima actualizare a fost facuta in 2010. De atunci salariul primarului a mai crescut. Daca da, cum?

Răspunde
Indemnizaţia de şedinţă pentru membrii consiliului care participa la şedinţele ordinare ale consiliului şi ale comisiilor de specialitate este în cuantum de până la 5% din indemnizaţia lunară a primarului.(art.34 alin.2 din Legea 393/2004)

In opinia mea, indemnizaţia de şedinţă in 2017 trebuie sa fie în cuantum de până la 5% din indemnizaţia lunară a primarului pe care acesta o primeste in 2017.(modificarea cuantumului indemnizaţiei primarului implică în mod corespunzător şi modificarea cuantumului indemnizaţiei de şedinţă a consilierilor locali)
Din pacate art 11 alin 3 din oug 99/2016, mentinut in vigoare de art 1 alin 3 din oug 9/2017 prevede ca indemnizatiile consilierilor locali se calculeaza aplicand 5% la cuantumul indemnizatiei primarului din luna decembrie 2013.
O lamurire. Sunt consilier local intr o comuna oarecare,unde se platesc 3 sedinte(una de consiliu si 2 pe comisii), reale, cu proces verbal semnat de toti membrii. In urma unui control efectuat de curtea de conturi ni s-au imputat banii pe cea de a doua si a treia sedinta deoarece pv nu au fost inregistrate la registratura (lucru pe care nu l-a știut nimeni). Ce e de făcut? Menționez ca suma este destul de mare!