Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decontare cheltuieli transport la asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decontare cheltuieli transport la asociatia de proprietari

La asociatiile de proprietari se intalneste des acest aspect presedintii sunt onorifici, dar la adunarea generala proprietarii voteaza ca acestia pot deconta suma de ,,,, lei reprezentand cheltuieli de transport (bonuri de benzina de regula). Cum pot cenzorii combate acest fapt, pentru ca este clar ca se vrea eludarea platii impozitelor si contributiilor sociale aferente indemnizatiei de presedinte,
Chiar daca primesc indemnizatie si se platesc contributiile aferente consider ca trebuie decontate si cheltuielile cu transportul facut in interesul asociatiei.
Sau considerati ca presedintele trebuie sa plateasca transportul din indemnizatia pe care o primeste?
Parerea mea este ca indemnizatia o primeste ptr activitatea desfasurata iar ptr deplasari cheltuielile trebuie decontate.
Angajatorul trebuie sa asigure conditiile desfasurarii in bune conditii a activitatii angajatilor.
poate sa fie un presedinte voluntar (fara indemnizatie) dar care circula si solicita si el un decont pentru aceste deplasari. Unde ar fi problema?
de ce nu se foloseste comunicatia electronica (mail), e gratis, rapida si are aceeasi valoare juridica cu cea scrisa
poparlan a scris:

de ce nu se foloseste comunicatia electronica (mail), e gratis, rapida si are aceeasi valoare juridica cu cea scrisa

Pentru ca nu toti locatarii beneficiaza de respectiva varianta de comunicare

agherghina a scris:

La asociatiile de proprietari se intalneste des acest aspect presedintii sunt onorifici, dar la adunarea generala proprietarii voteaza ca acestia pot deconta suma de ,,,, lei reprezentand cheltuieli de transport (bonuri de benzina de regula). Cum pot cenzorii combate acest fapt, pentru ca este clar ca se vrea eludarea platii impozitelor si contributiilor sociale aferente indemnizatiei de presedinte,

Adica dvs credeti ca presedintii respectivi sunt retribuiti "la negru" doar ca asociatia sa nu plateasca impozitele si restul taxelor ?
In functie de deplasarile facute de presedinte in interesul asociatiei (la banca, la admin financiara, la tribunal, la furnizori, etc) se poate stabili o stabili o suma fixa care i se poate deconta pentru ca, in definitiv, daca se pot deconta produse de birotica/papetarie necesare documentelor asociatiei, nu vad de ce presedintele ar trebui sa se deplaseze pe banii lui, nu ?
Dvs daca ati fi presedinte asa ati proceda ?