avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa salubrizare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa salubrizare

Buna ziua !! In conditiile in care locuiesc la sat iar masina de gunoi nu poate ajunge niciodata la mn pentru ridicarea gunoiului din cauza lipsei unui drum practicabil , cat de obligat mai sunt sa platesc taxa de salubrizare sau sa fac contract cu o astfel de firma ? Multumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: GCucu , utilizator 18:12, 16 Februarie 2017
O situatie similara am si eu ! Am o casa de vacanta in Valenii de Munte la care merg circa 10 weekenduri pe an. Sunt somat de Primarie sa platesc o taxa speciala de salubritate in conditiile in care nu apelez la serviciile societatii locale de salubritate intrucat ei colecteaza gunoiul in cursul saptamanii, iar eu atunci nu sunt acolo. Practic reglementarea Primariei are in vedere "locatarii", iar eu nu locuiesc acolo, doar vin temporar, f rar.
Este legal sa imi impuna sa platesc niste bani fara a beneficia de niciun serviciu al Primariei?

sldbogdan a scris:

Buna ziua !! In conditiile in care locuiesc la sat iar masina de gunoi nu poate ajunge niciodata la mn pentru ridicarea gunoiului din cauza lipsei unui drum practicabil , cat de obligat mai sunt sa platesc taxa de salubrizare sau sa fac contract cu o astfel de firma ? Multumesc frumos !


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. locuiesc impreuna cu sotul ... Ma intereseaza Ma intereseaza Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. Locuiesc impreuna cu sotul la casa intr-o comuna in care am mai cumparat o casa pe care o renovam si in care ... (vezi toată discuția)
Serviciu de salubrizare Nicu Radu Nicu Radu Parintii mei locuiesc intr-o comuna din judetul Arges, iar autoritatile locale ii obliga sa plateasca Taxa Locala pentru salubrizare, desi parintii mei nu ... (vezi toată discuția)
Decizii consilii locale-legal sau nu sapstel sapstel Locuiesc intr-o comuna in care, ca si in altele, uniunea europeana a decis desfiintarea rampelor de gunoi. Pana aici toate cele bune! De aici apar o serie ... (vezi toată discuția)