Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa salubrizare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa salubrizare

Buna ziua !! In conditiile in care locuiesc la sat iar masina de gunoi nu poate ajunge niciodata la mn pentru ridicarea gunoiului din cauza lipsei unui drum practicabil , cat de obligat mai sunt sa platesc taxa de salubrizare sau sa fac contract cu o astfel de firma ? Multumesc frumos !
O situatie similara am si eu ! Am o casa de vacanta in Valenii de Munte la care merg circa 10 weekenduri pe an. Sunt somat de Primarie sa platesc o taxa speciala de salubritate in conditiile in care nu apelez la serviciile societatii locale de salubritate intrucat ei colecteaza gunoiul in cursul saptamanii, iar eu atunci nu sunt acolo. Practic reglementarea Primariei are in vedere "locatarii", iar eu nu locuiesc acolo, doar vin temporar, f rar.
Este legal sa imi impuna sa platesc niste bani fara a beneficia de niciun serviciu al Primariei?

sldbogdan a scris:

Buna ziua !! In conditiile in care locuiesc la sat iar masina de gunoi nu poate ajunge niciodata la mn pentru ridicarea gunoiului din cauza lipsei unui drum practicabil , cat de obligat mai sunt sa platesc taxa de salubrizare sau sa fac contract cu o astfel de firma ? Multumesc frumos !