avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale insriere cartea funciara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

insriere cartea funciara

buna dimineata !SC a cumparat un imobil intr-un alt judet fata de cel unde-si are sediul, am facut actul la notariat ma puteti indruma , aratandu-mi pasii pe care trebuie sa - i urmam acum?cu tot ceea ce inseamna intabulare, etc.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Elena Iorga , Avocat 19:49, 10 Septembrie 2009
Inscrierea in Cartea Funciara o face notarul care a intocmit actul.
Dvs. faceti inscrierea la Dir. de Taxe si Impozite (primaria locala) in termen de 30 de zile de la data achizitiei.
Ultima modificare: Joi, 10 Septembrie 2009
romascanu, moderator
Notarul care a autentificat actul respectiv se ocupa si de inscrierea in Cartea Funciara
cu siguranta ati achitat si taxele pentru intabulare
incheierea de carte funciara o veti ridica de la notariat.
av. Iorga

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare "conventie de constituire a unui drept de habitatie viagera" valy_ungur valy_ungur [b]Buna ziua, In urma cu aproximativ patru luni am incheiat un contract cu o persoana : CONVENTIE DE CONSTITUIRE A UNUI DREPT DE HABITATIE VIAGERA ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar dorinah dorinah Buna ziua, Suntem patru frati care avem un titlu de proprietate in care suntem inscrisi toti patru, pentru o suprafata de teren de 10000 mp. Terenul il ... (vezi toată discuția)
Locuinta criss1122 criss1122 Cat este tariful pentru a trece un apartament de pe un nume pe altul? (vezi toată discuția)