Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale insriere cartea funciara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

insriere cartea funciara

buna dimineata !SC a cumparat un imobil intr-un alt judet fata de cel unde-si are sediul, am facut actul la notariat ma puteti indruma , aratandu-mi pasii pe care trebuie sa - i urmam acum?cu tot ceea ce inseamna intabulare, etc.
Multumesc
Inscrierea in Cartea Funciara o face notarul care a intocmit actul.
Dvs. faceti inscrierea la Dir. de Taxe si Impozite (primaria locala) in termen de 30 de zile de la data achizitiei.
romascanu, moderator
Notarul care a autentificat actul respectiv se ocupa si de inscrierea in Cartea Funciara
cu siguranta ati achitat si taxele pentru intabulare
incheierea de carte funciara o veti ridica de la notariat.
av. Iorga