Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Hotarare definitiva Curtea de Arbitraj - Investire ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Hotarare definitiva Curtea de Arbitraj - Investire titlu executoriu

Buna ziua!
Am o hotarare pronuntata de Curtea de Arbitraj in favoarea societatii pentru care lucrez, cu drept de actiune in anulare in termen de 30 de zile de la comunicare. Hotararea este definitiva si obligatorie. Trebuie sa mentionez ca a trecut acel termen de 30 de zile de la comunicarea hotararii. Eu as dori sa obtin investirea hotararii cu titlu executoriu pentru a putea recupera cat mai repede creantele societatii. Imi puteti da ceva sfaturi?
Va multumesc!
Daca se constata ca hotararea a ramas irevocabila prin neexercitarea caii de atac, o puteti investi cu formula executorie la Tribunal. ( chiar daca au trecut 30 de zile de cand ati primit-o dumneavoastra asta nu inseamna ca a fost comunicata in acelasi timp si partii adverse).
investititi hotararea si o investiti la Tribunal
Este vorba de ART. 367^1 cod proc.civila
(1) La cererea partii castigatoare, hotararea arbitrala se investeste cu formula executorie.
(2) Incheierea de investire se da de catre instanta judecatoreasca prevazuta de art. 342, fara citarea partilor, in afara de cazul in care exista indoieli cu privire la regularitatea hotararii arbitrale, cand se vor cita partile.
av. Iorga
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile date!
Marius C.
Cred ca v-ati grabit sa spuneti "la Tribunal".
Investirea se face de catre instanta care, in lipsa conventiei arbitrale, ar fi fost competenta sa judece litigiul in fond, in prima instanta.
Cata vreme nu cunoastem valoarea obiectului litigiului nu putem sti daca e o judecatorie sau un tribunal (competenta materiala) si nici care din ele ...de pe harta Romaniei. (competenta teritoriala).