Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proces comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proces comercial

Vreau sa intentez un proces comercial unui partener de afaceri,neserios si din cate stiu la procesele comerciale,ca mai am unul pe rol inceput anul trecut,trebuie facuta concilierea.Am gasit intamplator pe internet ca unele litigii printre care si al meu se poate rezolva si prin mediere.Acum va intreb si va rog sa ma indrumati ,ca sa nu mai fac eu acea notificare ,pot sa merg la un mediator si sa il chem la mediere poate asa daca discutam in prezenta mediatorului cadem la o intelegere,ca nici nu as vrea sa merg la instanta,mai am acest proces pe rol si nici nu stiu cand se va termina ca am avut acum citeva zile proces la Tribunalul Harghita,si n-ea dat temen tocmai in octombrie ,o gramada de bani si timp am consumat cu acest proces si am o groaza de treaba.Dar adevarul ca nu prea as vrea sa ma judec cu el ,mi-e frica ca il pierd de facere daca il dau in judecata.Ce ma sfatuiti
Parerea mea este ca puteti formula chiar dvs. o convocare la conciliere a partenerului pentru a putea discuta, nefiind neaparat nevoie de un mediator pentru acest lucru, mai ales ca nu doriti incetarea relatiilor de afaceri cu partenerul respectiv.
si eu sunt de parere ca puteti initia o convocare la conciliere cu partenerul dvs.
documentarea preliminara asupra tuturor problemelor care pot aparea in cursul medierii, problemele pe care le puteti prevedea, sunt inca o sansa de succes.
asadar...succes!

Discutia directa poate rezolva intradevar multe. Incercati si aceasta solutie poate ca reusiti o intelegere.

Conducerea camerelor de comert si industrie recomanda la art. litigiil includerea in contract a solutionarii de catre Curtea de Arbitraj Comercial ( o alta solutie de rezolvare a litigiilor alaturi de cea a justitiei sau a mediatorilor autorizati conform legii ).

Nu am ajuns niciodata la ea si sper ca nici nu va fi cazul. Dar introduc in contracte urmatorul text.

"Orice litigiu decurgand din sau in legatura cu prezentul contract, referitor la validitatea, interpretarea, executarea ori desfiintarea lui va fi solutionat de Curtea de Arbitraj de pe langa Camera de Comert, Industrie si Agricultura Timisoara in conformitate cu Regulile de Procedura Arbitrala ale acesteia. Comisia de arbitraj va fi compusa din cate doi reprezentanti alesi de fiecare parte si unul ales de comun acord din cei disponibili la momentul disputei.

Prezint Regulamentul de 30 de pagini al Curtii de Arbitraj Timisoara ca reprezentantul sa semneze in cunostiinta de cauza. Nici un partener nu a avut obiectii in privinta acestei proceduri de stingere a litigiilor conforma cu regulamentul ei.
Soluţionarea prin arbitraj a litigiilor comerciale se poate face numai având la bază CONVENŢIA ARBITRALÃ înscrisă într-un contract comercial sau prin prezentarea unei înţelegeri scrise de sine stătătoare denumită COMPROMIS, ambele semnate de părţi şi prin care se stabileşte Competenţa materiala de soluţionare a litigiului de către Curtea de Arbitraj Comercial de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie.
Arbitrajul comercial soluţionează litigiile prin TRIBUNALUL ARBITRAL care poate fi format din 1, 2 sau 3 arbitri – unul fiind supraarbitru. Arbitrii se numesc de către părţi dintre cei înscrişi pe TABELUL existent la Curtea de Arbitraj Comercial.
Arbitraj comercial - Avantajele arbitrajului comercial

Comisia de arbitraj comercial intern şi internaţional organizată pe lângă CCIA reprezintă o instituţie cu caracter permanent care judecă litigiile patrimoniale interne şi internaţionale dintre comercianţi - persoane fizice sau juridice
Comisia de arbitraj are regulament propriu şi reguli proprii de procedura arbitrală; aceste reglementări au la bază prevederile art. 5, lit. j din Decretul Lege nr.139/ 1990 privind camerele de comerţ şi industrie din România şi art. 340-370 din Codul de procedură civilă
Activitatea de judecată se desfăşoară pe tot parcursul anului, fără întrerupere
Judecătorii care judecă în arbitraj se numesc arbitri
Hotărârea de soluţionare în arbitraj se numeşte hotărâre arbitrală
Judecarea litigiilor şi pronunţarea hotărârilor arbitrare se îndeplinesc de către tribunalul arbitral
Tribunalul arbitral se formează din arbitri numiţi chiar de către părţile în litigiu; preşedintele comisiei de arbitraj desemnează arbitrii numai când aceştia nu sunt desemnaţi de către părţi
Hotărârea arbitrală se pronunţă după prima dezbatere de fond; ea este definitivă, obligatorie şi executorie; această hotărâre devine titlu executoriu prin investirea sa ca formulă executorie de către instanţa competentă conform art. 368 din Codul de procedură civilă
Hotărârea arbitrală astfel investită are puterea şi efectele unei hotărâri judecătoreşti şi se execută silit prin Executorul judecătoresc, întocmai ca şi o hotărâre judecătorească
Judecarea litigiilor prin arbitraj garantează: confidenţialitatea arbitrajului, independenţă şi imparţialitatea arbitrilor şi egalitatea de tratament a părţilor în litigiu, respectarea dreptului la apărare şi contradictorialitatea dezbaterilor
Taxele arbitrale percepute pentru soluţionarea litigiilor sunt moderate şi accesibile; se pot acorda şi anumite facilităţi de plată
Hotărârea arbitrală se pronunţă în termene foarte scurte, de circa 2 luni în arbitrajul intern şi de circa 3 luni în arbitrajul internaţional
CLAUZA DE ARBITRAJ RECOMANDATÃ DE CCIA PENTRU A FI INCLUSÃ ÎN CONTRACTELE COMERCIALE
"Orice litigiu decurgând din sau în legătura cu acest contract, inclusiv referitor la validitatea, interpretarea, executarea sau desfiinţarea lui, se va soluţiona prin arbitraj comercial organizat de Camera de Comerţ, Industrie si Agricultura a Judeţului Mureş în conformitate cu Regulile de procedura arbitrala ale acestei Camere. Hotărârea arbitrala este definitiva si obligatorie."

Taxele arbitrale

VALOAREA LITIGIULUI
TAXA ARBITRALÃ

Pana la valoarea de 39,00 lei
2 lei

Între 39,01 lei - 388,00 lei
2 lei + 10 % pentru ce depaseste 39 lei

Între 388,01 lei - 3.879,00 lei
37 lei + 8 % pentru ce depaseste 388 lei

Între 3.879,01 lei - 19.395,00 lei
316 lei + 6 % pentru ce depaseste 3.879 lei

Între 19.395,01 lei - 38.790,00 lei
1.247 lei + 4 % pentru ce depaseste 19.395 lei

Între 38.790,01 lei - 193.948,00 lei
2.023 lei + 2 % pentru ce depaseste 38.790 lei

Peste 193.948,00 lei
5.126 lei + 1 % pentru ce depaseste 193.948 lei

Până la valoarea de 50.000 $
5% dar nu mai puţin de 500 $

Între 50.001 $- 100.000 $
2.500 $ + 3% pentru ce depăşeşte 50.000 $

Între 100.001 $- 500.000 $
4.000 $ + 2% pentru ce depăşeşte 100.000 $

Între 500.001 $- 1.000.000 $
12.000 $ + 1% pentru ce depăşeşte 500.000 $

Între 1.000.001 $- 2.000.000 $
17.000 $ + 0,5% pentru ce depăşeşte 1.000.000 $

Peste 2.000.000 $
22.000 $ + 0,3% pentru ce depăşeşte 2.000.000 $