Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Suport deschidere srl si contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Suport deschidere srl si contabilitate

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce fel de contabilitate trebuie tinuta, pentru o firma de imobiliare , care are si obiect de activitate de consultanta - cod CAEN 6831 si 7022, cu un administrator si un angajat? Este nevoie si de casa de marcat?
In cazul in care, societatea nu are profit, cum se face plata impozitului?

Va multumesc!!!
Contabilitatea se va organiza potrivit Legii 82/1991 si ordin 1802/2014 dar si alte reglementari incindente. Nu am inteles prea bine la ce va referiti, fiind o intrebare foarte vaga.

Codul 6831 nu include doar consultanta, sunteti sigur ca oferiti doar consultanta? Nu cumva oferiti mai mult servicii de intermediere? Pe codul 7022 nu cred ca veti oferi servicii. Vedeti mai jos ce precizari aduce ONRC [ link extern ]

Cod 6831:

6831 Agenţii imobiliare
Această clasă include activităţi de tranzacţii imobiliare realizate de către agenţiile imobiliare:
-servicii de intermediere pentru cumpărarea , vânzarea şi închirierea bunurilor imobiliare, pe bază de onorariu
(taxă) sau contract
-activităţi de consultanţă şi servicii de evaluare privind cumpărarea, vânzarea şi închirierea bunurilor imobiliare, pe bază de onorariu (taxă) sau contract
-activităti ale agenţilor care încheie precontracte (angajamente scrise), în vederea realizării unei tranzacţii
Imobiliare

Această clasă exclude:
-activităţi juridice, vezi 6910

Codul 7022
7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
Această clasă include acordarea de consultaţii, îndrumare şi asistenţă operaţională pentru firme şi alte organizaţii pe probleme de management, cum ar fi: planificarea strategică şi organizatorică, procese de retehnologizare, managementul schimbărilor, reducerea costurilor şi alte probleme financiare; obiective şi strategii de marketing; planificarea, şi politici privind resursele umane; strategii de compensare şi pensionare;
planificarea producţiei şi planificarea controlului.
Aceste servicii pentru afaceri pot include consultanţă, îndrumare sau asistenţă operaţională pentru firme şi servicii publice cu privire la:
-proiectarea metodelor sau procedurilor contabile, programe de contabilizare a costurilor, proceduri de control
bugetar
-consultanţă şi asistenţă acordată firmelor şi serviciilor publice pentru planificare, organizare eficientă şi control, managementul informaţiei etc.

Această clasă exclude:
-proiectarea de software (programe) pentru sisteme de contabilitate, vezi 6201
-consultanţă şi reprezentare juridică, vezi 6910
-activităţi de contabilitate şi audit financiar, consultanţă în domeniul fiscal, vezi 6920
-activităţi de consultanţă legate de arhitectură şi inginerie, vezi 7111; 7112
-activităţi de consultanţă legate de mediul înconjurător, agronomie, securitate şi similare, vezi 7490
-activităţi de consultanţă privind selecţia şi plasarea forţei de muncă, vezi 7810
-activităţi de consultanţă în învăţământ, vezi 8560

Precizez asta deoarece vad ati facut referire la profit, iar codul fiscal precizeaza:

(2) Încadrarea în categoria veniturilor din consultanță și management se efectuează prin analiza contractelor încheiate și a altor documente care justifică natura veniturilor.

Deci daca d-voastra efectiv intermediati vanzarea - cump de imobile, veti plati impozit micro de 1% daca aveti cel putin 1 angajat.

Vedeti aici reglemetarile referitoare la impozitul micro care e obligatoriu (existand insa si exceptii):

[ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc!!!
Buna ziua,
Revin cu cateva intrebari, va rog sa imi spuneti:

- daca este vreo problema sa infiintezi o firma (SRL) care sa aiba trecute ambele coduri CAEN, si cel pentru agentie imobiliara (6831) si cel pentru activitati de consultanta si management (7022).

- daca e vreo problema ca firma sa aiba (cel putin pentru inceput) doar doi asociati, fara angajati (sau/si daca unul va fi si asociat si administrator si se considera si ca angajat ?). E posibil ca unul sa fie un asociat unic si celalat administrator? Pot fi amandoi si asociati si administratori?

- ce taxe si impozite implica asta (CAS, CASS, impozit pe venit, impozit pe profit etc)?

- ce fel de contabilitate e necesara, se poate tine o contabilitate primara sau e neaparat nevoie de contabil autorizat?

- ce declaratii fiscale vor fi in mod normal necesare si la ce termene trebuie depuse (lunar, trimestrial, anual etc) ?

- daca firma nu obtine niciun profit in perioada respectiva, cum se procedeaza referitor la acele taxe si impozite ?

- daca este necesara o casa de marcat ?

Va multumesc!!!