Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... dosar medical la angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

dosar medical la angajare

Buna seara, as dori o informatie cu privire la analizele medicale care se efectueaza la angajare , pentru un asistent personal. La clinica unde am fost trimisa, mi s-a solicitat testul HIV , este legal sa se solicite ?
Multumesc.
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor stabileste cadrul legal.
In anexa la HG se regasesc fise pentru diverse analize care se efectueaza in functie de activitatile care se desfasoara.
Medicul specialist de medicina muncii are competenta conform legislatiei in vigoare sa solicite si alte analize in afara celor mentionate in anexa la HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
Fişa 136 din HG 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor (actualizată până la 19.01.2012) prevede:

Fişa 136. Personalul sanitar elementar, personalul de îngrijire, personalul care îngrijeşte persoana cu handicap şi asistentul maternal
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: examenul tegumentelor)
- Ag HBs sau, după caz, Ac anti HBs
- Ac anti HCV
- Ac anti HIV 1,2
- examen coproparazitologic
- examen coprobacteriologic doar pentru personalul care vine în contact cu alimentele
- examen psihiatric doar pentru personalul care îngrijeşte persoana cu handicap şi pentru asistentul maternal - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen psihologic
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (semestrial doar pentru personalul care vine în contact cu alimentele; atenţie: examenul tegumentelor)
- examen coprobacteriologic - în trimestrul II sau III - doar pentru personalul care vine în contact cu alimentele
- examen coproparazitologic - anual
- Ag HBs sau, după caz, Ac anti HBs - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
- Ac anti HCV - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
- Ac anti HIV 1,2 - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
- examen psihiatric doar pentru personalul care îngrijeşte persoana cu handicap şi pentru asistentul maternal - la indicaţia medicului specialist de medicina muncii
- examen psihologic - anual
Contraindicaţii:
- afecţiuni dermatologice transmisibile, acute sau cronice
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- boli infectocontagioase în evoluţie
- psihoze

Vezi: [ link extern ]